روسیه آذربایجان را به نقض آتش‌بس در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ متهم کرد

۱۴۰۱/۵/۱۳

روسیه روز چهارشنبه پس از کشته شدن سه سرباز در منطقه مورد مناقشه قره‌باغ، آذربایجان را به نقض آتش‌بس متهم کرد. ارمنستان نیز گفت که در حمله نیروهای آذربایجانی ۲ سرباز آن کشته و ۱۴ تن دیگر زخمی شده اند.

آذربایجان اما ارمنستان را مسئول کشته شدن یک سرباز خود و نقض آتش‌بس می‌داند.

آذربایجان و ارمنستان هردو بر سر منطقه کوهستانی قره‌باغ ادعای ارضی دارند. در سال ۲۰۲۰ شش هفته درگیری بر سر این منطقه بیش از ۶۵۰۰ کشته بر جای گذاشت و با میانجیگری روسیه، هردو کشور به آتش‌بس توافق کردند و به جنگ پایان دادند.

وزارت دفاع روسیه روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که نیروهای مسلح جمهوری آذربایجان آتش‌بس را نقض کرده است. این وزارت گفت که با نمایندگان ارمنستان و آذربایجان "اقداماتی را برای باثبات ساختن وضعیت" اتخاذ می‌کند.

وزارت دفاع آذربایجان پیشتر گفته بود که نیروهای قره‌باغ یکی از سربازان این کشور را در حمله ای در منطقه لاچین کشته اند و ارمنستان را مسئول این "حادثه خونین" دانست.

ارتش آذربایجان بعداً اعلام کرد که در یک عملیات تلافی‌جویانه علیه «اقدامات تروریستی گروه‌های مسلح غیرقانونی ارمنی در خاک آذربایجان» چندین موضع استراتژیک در این منطقه را تصرف کرده است.

به گزارش اسوشیتد پرس، ارتش ارمنستان اما آذربایجان را به نقض آتش بس و کشته شدن دو سرباز و زخمی شدن ۱۴ تن دیگر متهم کرد.

ارمنستان و آذربایجان بر سر منطقه ارمنی نشین ناگورنو قره باغ تا کنون دوبار جنگیده اند. نخستین جنگ این دو کشور در دهه ۱۹۹۰ میلادی بود و آخرین مورد هم در سال ۲۰۲۰ اتفاق افتاد.

ارمنستان بخش‌هایی از سرزمین‌هایی را که برای دهه‌ها تحت کنترول خود داشت، در سال ۲۰۲۰ به آذربایجان واگذار کرد.

روسیه حدود ۲۰۰۰ نیروی حافظ صلح را برای نظارت بر آتش‌بس شکننده مستقر کرد، اما تنش‌ها با وجود توافق آتش‌بس همچنان ادامه دارد.

اتحادیه اروپا نیز روز چهارشنبه خواستار «توقف فوری خصومت‌ها» بین نیروهای دو طرف شد و سخنگوی جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در بیانیه‌ای گفت که «کاهش تنش، احترام کامل به آتش‌بس و بازگشت به میز مذاکره» ضروری است.