طالبان: درباره ادعای کشته شدن ایمن‌ الظواهری در کابل تحقیق می‌کنیم

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۳

یک مقام طالبان روز پنجشنبه گفت که این گروه در باره «صحت و سقم ادعای» امریکا مبنی بر کشته شدن ایمن‌ الظواهری، رهبر القاعده در کابل تحقیق می‌کند.

سهیل شاهین، مسئول دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته رهبری این گروه از حضور الظواهری در کابل آگاه نبودند.

ایالات متحده روز یکشنبه ظواهری را با شلیک موشک از یک هواپیمای بدون سرنشین، در منطقه وزیر اکبر خان کابل کشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سهیل شاهین، در پیامی به خبرنگاران گفت: «دولت و رهبری [طالبان] از آنچه ادعا می‌شود اطلاع نداشتند.»

او گفت: «در حال حاضر تحقیقات برای صحت و سقم این ادعا در حال انجام است.» شاهین افزود که نتایج این تحقیقات به اطلاع عموم خواهد رسید.

رهبران طالبان حضور یا کشته شدن ظواهری در کابل را تایید نکرده‌اند.

پیشتر، جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا گفته بود که ما به طالبان واضح گفته‌ایم که می‌دانیم چه کردند و به چه کسانی پناه داده‌اند.

آقای کربی افزود که طالبان پس از کشته شدن ایمن الظواهری، اقداماتی را انجام دادند تا شواهد حضور او را پنهان کنند.

سه منبع در این گروه به رویترز گفته‌اند که رهبران ارشد طالبان در مورد چگونگی واکنش به حمله هواپیماهای بدون سرنشین ایالات متحده گفتگوهای طولانی داشته‌اند.

واکنش طالبان می‌تواند عواقب قابل توجهی داشته باشد زیرا این گروه به دنبال مشروعیت بین‌المللی و دسترسی به میلیاردها دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان است.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت که پناه دادن به ایمن الظواهری و خانواده‌اش و اجازه دادن به آنها برای زندگی در مرکز شهر کابل و سپس تلاش برای سرپوش گذاشتن بر این واقعیت، با آنچه طالبان گفته‌اند "ناسازگار" است.

ایمن الظواهری، رهبر القاعده در حملات ۱۱سپتامبر ۲۰۰۱ به ایالات متحده شرکت داشت و یکی از افراد تحت تعقیب در جهان بود.

مرگ او در کابل، تعهد طالبان را با پرسش مواجه می‌کند؛ طالبانی که به ایالات متحده به عنوان بخشی از توافقنامه ۲۰۲۰ دوحه اطمینان داده بودند که به گروه‌های شبه نظامی پناه نخواهند داد.

سهیل شاهین می‌گوید که طالبان به توافقی که در دوحه، پایتخت قطر امضا شد، متعهد است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده اما گفت که طالبان با میزبانی و پناه دادن به ظواهری، این توافق را "به شدت نقض کرده‌اند".

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
تاریخ معاصر افغانستان
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

پادکست‌ها