فایننشال تایمز:در معادن زغال سنگ افغانستان "طلای سیاه طالبان" کودکان ۸ ساله هم کار می‌کنند

۱۴۰۱/۵/۱۴

روزنامه فایننشال تایمز در گزارشی زغال سنگ افغانستان را "طلای سیاه طالبان" عنوان کرده که به این گروه امکان حیات داده است. در گزارش آمده که طالبان صادرات زغال سنگ را به شدت افزایش داده‌‌اند، اما استخراج معادن اغلب وحشتناک است و در بین کارگران حتی کودکان ۸ ساله دیده می‌شود.

گفته شده در معدن زغال سنگ ولسوالی نهرین ولایت بغلان، کودکان ۸ ساله بدون ماشین‌آلات و تجهیزات ایمنی کار می‌کنند.

به نوشته روزنامه فایننشال تایمز، بخش اعظم زغال سنگ به پاکستان می‌رود و از آنجا مقداری به چین فرستاده می‌شود.

افزایش جهانی قیمت کالاها در بحبوحه جنگ اوکراین و مسائل مرتبط با ویروس کرونا، تجارت در معادن زغال سنگ افغانستان را رونق داده است.

معادن زغال سنگ به طالبان منبعی برای حیات شده، زیرا این گروه پس از تسلط بر افغانستان به دنبال احیای اقتصاد است که به دلیل انزوا و تحریم‌های بین‌المللی از هم پاشیده شده است.

این روزنامه بریتانیایی گفته شمار زیادی از مردان و پسران سر تا پا پوشیده از گرد و غبار زغال سنگ، معادن را حفر می‌کنند. ملنگ، مرد ۶۰ ساله‌ای که در حمل زغال سنگ به کامیون‌ها کمک می‌کند گفته است «طالبان خوش شانس بود که قیمت زغال سنگ بلافاصله پس از آمدن آن‌ها افزایش یافت.»

از زمان خروج نیروهای ناتو و برکناری دولت تحت حمایت غرب توسط طالبان، افغانستان دچار یک فروپاشی اقتصادی چشمگیر شده است.

با توقف کمک‌های جهانی که سه چهارم بودجه حکومت پیشین را تشکیل می‌داد، اقتصاد افغانستان به شدت سقوط کرد.

برای راه اندازی مجدد اقتصاد، طالبان صادرات زغال سنگ را افزایش داده‌اند و نگرانی‌های زیست محیطی و اخلاقی را کنار گذاشته‌اند.

در گزارش روزنامه فایننشال تایمز که روز پنجشنبه ۱۳ اسد منتشر شده آمده است کارگران معدن که نیمی از آنان نوجوان یا جوان هستند، با دستمزد ناچیز در شرایط نامطمئن کار می‌کنند.

تحليلگران می‌گويند كه هرچند قبلا هم کودکان در معادن کار می‌کردند، اما پس از تسلط طالبان بر افغانستان تعداد کودکانی كه در معدن كار می‌كنند افزايش يافته، زيرا بحران اقتصادی آن‌ها را مجبور به ترك تحصيل كرده است.

خبر ورزشی
دیدگاه
سرانجام، قانون

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید