نماینده مجلس امریکا: پناهگاه امن تروریست‌ها در افغانستان هشداری برای فاجعه است

۱۴۰۱/۵/۱۴

سناتور جمهوری‌خواه امریکا در یک رشته توییت تاکید کرده که ایالات متحده باید سیاست‌های خود را به سرعت تنظیم کند تا از تکرار ۱۱سپتامبر جلوگیری کند.

لیندزی گراهام نوشته «پناهگاه امن تروریست‌ها در افغانستان فرمولی برای فاجعه است.»

به گفته او افراط‌گرایی در افغانستان در حال رشد است.

او به سخنان رئیس اف‌بی‌آی اشاره کرده که گفته القاعده و دیگر گروه‌های اسلامی رادیکال به شدت مایل به ضربه زدن به سرزمین امریکا هستند.

ایمن‌ الظواهری، رهبر القاعده روز یکشنبه ۹ اسد در حمله پهپادی امریکا در بالکن خانه‌ای در مرکز شهر کابل هدف قرار گرفت و کشته شد.

کشته شدن او مورد استقبال سیاسیون امریکا و جامعه جهانی قرار گرفته، اما نگرانی از فعالیت‌های تروریستی القاعده همچنان پابرجاست. دولت امریکا از احتمال حملات انتقام‌جویانه القاعده هم خبر داده است.

وزارت خارجه امریکا روز سه‌شنبه گفت که احتمال دارد القاعده پس از کشته شدن رهبرشان، دست به حملات انتقام‌جویانه علیه شهروندان امریکایی بزنند. این وزارت از شهروندان امریکا خواسته هنگام سفر به کشورها محتاط باشند. به گفته دولت امریکا گروه‌های تروریستی در حال برنامه‌ریزی حمله علیه منافع امریکا هستند.

وزارت خارجه امریکا معتقد است که «با توجه به مرگ ایمن‌ الظواهری ظرفیت بیشتری برای خشونت ضد امریکایی وجود دارد.»

لیندزی گراهام نیز در توییت‌های خود تاکید کرده که الظواهری ممکن است در افغانستان مرده باشد، اما القاعده از بین نرفته است.

این سناتور جمهوری‌خواه امریکا می‌گوید باید درک کنیم که گروه‌های تروریستی در افغانستان تحت کنترل طالبان قوی‌تر می‌شوند و تهدیدی مستقیم برای امریکا هستند.