طالبان با انتشار ویدیویی ادعا کردند که سراج‌الدین حقانی به هلمند سفر کرده است

۱۴۰۱/۵/۱۵

طالبان روز شنبه با انتشار ویدیویی در توییتر ادعا کردند که سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله این گروه به هلمند سفر کرده است. در ویدیوی منتشر شده، آقای حقانی در یک صحرای خشک در حال مصافحه با چند نفر از نزدیکان خود دیده می‌شود. معلوم نیست که مکان دقیق ضبط این ویدیو کجاست.

طالبان می‌گویند او در جریان این سفر با مسئولان ولایتی این گروه در هلمند دیدار خواهد کرد.

بعد از کشته شدن ایمن‌الظواهری مقامات ایالات متحده امریکا سراج‌الدین حقانی را متهم کردند که به رهبر شبکه القاعده در کابل پناه داده است. با گذشته حدود یک هفته از این رویداد، سراج‌الدین حقانی هنوز به این اتهام پاسخ نداده است.

پیش از این غیبت چند روزه آقای حقانی بعد از مرگ ظواهری در رسانه‌های بین‌المللی خبرساز شده بود. حتی برخی رسانه‌ها نوشته بودند که وزیر داخله طالبان بخاطر ترس از احتمال حمله ایالات متحده، دوباره به پناهگاه‌های مخفی خود آواره شده است.

احتمال حمله هواپیماهای امریکایی بر رهبران شبکه حقانی، از آنجا دوباره مطرح شده است که جایزه ۱۰ میلیون دالری بر سر سراج‌الدین حقانی هنوز پابرجاست.

سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله ۴۲ ساله طالبان و رهبر شبکه حقانی، تنها تروریستی خانواده حقانی نیست که ایالات متحده برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری او شود، جایزه تعیین کرده است.

ایالات متحده امریکا در بدل اطلاعاتی که منجر به دستگیری خلیل حقانی، کاکای سراج‌الدین، وزیر در کابینه طالبان و عزیز حقانی برادر کوچک‌تر سراج‌الدین شود، جایزه‌های ۵ میلیون دالری تعیین کرده است.

برای دستگیری یحیی حقانی، دستیار نزدیک و برادر همسر سراج‌الدین پاداش نقدی در نظر گرفته نشده اما او نیز در سال ۲۰۱۴ توسط دولت ایالات متحده به عنوان یک تروریست جهانی معرفی شد.

حقانی‌ها به اتهام دست داشتن در کشتار و سازماندهی یک سری حملات تروریستی در افغانستان در چند سال گذشته تحت تعقیب هستند. سراج‌الدین حقانی بعد از پیروزی طالبان در کابل باری به قندهار سفر کرد و در آن سفر اعتراف کرد که تنها ۱۰۵۰ نفر از اعضای گروه او، یعنی شبکه حقانی طالبان در یک و نیم دهه گذشته حملات انتحاری انجام داده‌اند.

طالبان به کشتارهای گسترده غیرنظامیان در شهرها و روستاهای افغانستان، در طول حیات این گروه متهم هستند.

خبرها
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید