نماینده ویژه ایران: آب رها شده از افغانستان وارد سیستان بلوچستان شد

۱۴۰۱/۵/۱۵

به دنبال هشدارهای پیهم جمهوری اسلامی به طالبان در خصوص حقابه این کشور از رودخانه هلمند، نماینده ویژه ایران در امور افغانستان می‌گوید آب رها شده از سمت افغانستان وارد سیستان بلوچستان شد.

حسین کاظمی قمی در توییتی گفت رایزنی‌ها جهت تداوم و تثبیت جریان پایدار آب ادامه خواهد داشت.

نماینده ویژه ایران در امور افغانستان روز شنبه ۱۵ اسد، با نشر ویدیویی از ورود آب به سیستان بلوچستان، تاکید کرده است که این امر حاصل تعامل مستمر دیپلوماتیک و بهره‌گیری از ظرفیت دیپلماسی عمومی و هماهنگی میان‌ نهادهای این کشور در سطح ملی، صورت گرفته است.

طبق گزارش‌ها، آب رودخانه هلمند صبح روز شنبه از سد جریکه در نقطه مرزی ایران و افغانستان گذر کرده و وارد کانال ورودی چاه‌نیمه سیستان شده است.

مقام‌های طالبان همواره گفته‌اند که به حقابه ایران متعهدند. با این حال، طالبان تاکنون در مورد رهاسازی آب بند کمال‌خان چیزی نگفته‌اند.

هفته گذشته، وزیر خارجه جمهوری اسلامی گفت که مقام‌های طالبان قول داده‌اند که سهم آب ایران را از رودخانه هلمند تامین کنند.

حسین امیرعبداللهیان گفته است که وزارت انرژی و امور خارجه ایران پیگیر این موضوع هستند و هیاتی از وزارت انرژی به زودی برای گفتگو با طالبان به کابل سفر خواهد کرد.

در هفته‌های اخیر، مقامام‌های جمهوری اسلامی پیوسته در خصوص حقابه ایران از رودخانه هلمند تاکید کرده و به طالبان هشدار دادند.

به تاریخ ۷ اسد، وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی با وزیر خارجه طالبان هشدار داد که اگر مساله حقابه ایران از رود هلمند با «سرعت و جدیت» حل و فصل نشود، این موضوع روی سایر همکاری‌ها میان افغانستان و ایران تاثیر منفی خواهد گذاشت.

حسین امیر عبداللهیان در این تماس تلفنی با امیرخان متقی تاکید کرده بود که تحویل حقابه ایران شاخص مهمی ‌برای سنجش تعهدات عملی طالبان به تعهدات بین‌المللی در قبال ایران است.