ناروی می‌گوید از طالبان «ناامید» شده است

۱۴۰۱/۵/۱۵

وزارت خارجه ناروی می‌گوید که این کشور با توجه به رابطه طالبان و القاعده از این گروه «ناامید» شده است. ایویند واد پترسون، مقام بلندپایه وزارت خارجه ناروی می‌افزاید که طالبان در افغانستان مسیر اشتباهی را طی می‌کنند.

ناروی اولین کشور اروپایی بود که از یک هیات طالبان میزبانی کرد.

به گزارش روزنامه ناروی تودی، علی‌رغم این که طالبان وعده‌ داده بودند که افغانستان را «به پناهگاه سازمان‌های تروریستی بین‌المللی» مبدل نمی‌کنند اما آقای پترسون می‌گوید: «این واقعیت که ایمن الظواهری در کابل بود، نشانه آن است که هنوز تماس میان طالبان و القاعده وجود دارد.»

ناروی در جنوری سال گذشته میلای، اولین کشوری بود که از یک هیات طالبان میزبانی کرد.

در نشست سه روزه‌ای که در اسلو، پایتخت ناروی برگزار شد، نمایندگان طالبان با گروهی از نمایندگان جامعه مدنی افغانستان و دیپلومات‌های غربی شامل اتحادیه اروپا، ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه و ایتالیا دیدار کردند. این جلسات که پشت درهای بسته برگزار شد، نخستین دور مذاکرات کشورهای غربی با نمایندگان طالبان از زمان به قدرت رسیدن این گروه در افغانستان بود.

یکی از اصلی‌ترین اهداف طالبان برای حضور در این نشست آزادسازی منابع مالی مسدود شده دولت افغانستان گفته شده بود.

آن زمان وزیر خارجه ناروی گفت که غرب درخواست‌های مشخص و ملموسی را در دیدار با طالبان مطرح کرده است.

از موارد مهم این خواسته‌ها، احترام به حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان و اقلیت‌ها و همچنین امکان دسترسی گروه‌های مختلف در این کشور به خدمات آموزشی و حق دسترسی به شغل عنوان شد.

آن زمان، سازمان‌های مدافع حقوق بشر و فعالان مدنی افغانستان از ناروی به دلیل میزبانی از طالبان انتقاد کرده و این کار را در راستای مشروعیت بخشیدن به طالبان دانستند. اما وزیر خارجه ناروی گفت که هدف از میزبانی طالبان به هیچ وجه به معنای مشروعیت دادن به حکومت این گروه نبوده است.

در همین حال، ایویند پترسون، یک مقام وزارت خارجه ناروی در تازه‌ترین اظهارات درباره طالبان می‌گوید: «اکنون تحولات در افغانستان به‌ویژه وقتی پای حقوق بشر به میان می‌آید، مسیر اشتباهی را طی می‌کند.» او می‌گوید که نقض حقوق زنان و دختران مثالی واضح است که نشان می‌دهد طالبان مسیر اشتباهی را طی می‌کنند.

او گفت: «اگرچه ما تعجب نمی‌کنیم، اما از طالبان ناامید شده‌ایم.»