روزنامه بریتانیایی: برخی بستگان سراج‌الدین حقانی در حمله بر اقامتگاه ظواهری کشته شده‌اند

۱۴۰۱/۵/۱۵

رسانه بریتانیایی دیلی میرور به نقل از منابع خود گزارش می‌دهد که شماری از بستگان سراج‌الدین حقانی، وزیر داخله طالبان نیز در حمله پهپادی امریکا بر اقامتگاه رهبر القاعده در کابل کشته شده‌اند.

به گزارش این روزنامه، حقانی با ظواهر ی دیداری نیز داشته اما در زمان حمله آنجا نبوده است.

ایمن‌ الظواهری، رهبر شبکه القاعده در پی حمله پهپادی امریکا در خانه‌ای واقع در منطقه شیرپور کابل کشته شد.

دیلی میرور نوشته، اعتقاد بر این است که در این حمله دو موشک مورد استفاده قرار گرفته و به نقل از منابع خود گزارش می‌دهد که بستگان حقانی نیز در این حمله کشته شده‌اند.

به گزارش این روزنامه، رهبر القاعده در خانه‌ای متعلق به سراج‌الدین حقانی، رهبر شبکه حقانی و وزیر داخله طالبان اقامت داشت.

در همین حال، یک تحلیلگر اطلاعاتی غربی به میرور گفت: «ما معتقدیم سراج‌الدین با ظواهری ملاقات داشته است، اما احتمالاً در زمان کشته شدن او در خانه نبوده است.»

او افزود: «اطلاعاتی که ما داریم این است که اعضای خانواده او نیز در حمله جان باختند، اما ما هویت آنها را نداریم و ممکن است هرگز به آن دست پیدا نکنیم.»

پیشتر، العربیه نیز به نقل از منابع خود گزارش داد که در حمله هوایی امریکا در کابل، دو تن از «دستیاران» سراج‌الدین حقانی نیز کشته شده‌اند.

بعد از کشته شدن ایمن‌ الظواهری، مقامات ایالات متحده امریکا سراج‌الدین حقانی را متهم کردند که به رهبر شبکه القاعده در کابل پناه داده است.

سراج‌الدین حقانی تاکنون به این اتهامات پاسخ نداده است.

پس از کشته شدن رهبر القاعده، رسانه‌ها گزارش دادند که حقانی کابل را ترک کرده است.

برخی رسانه‌ها نوشتند که وزیر داخله طالبان به خاطر ترس از احتمال حمله ایالات متحده، دوباره به پناهگاه‌های مخفی خود آواره شده است.

با خبرساز شدن غیبت سراج‌الدین حقانی، طالبان روز شنبه با انتشار ویدیویی در توییتر ادعا کردند که وزیر داخله این گروه به هلمند سفر کرده است.

منابعی به دیلی میرور گفته‌اند که حمله موشکی امریکا باعث ایجاد شکاف بین حقانی‌ها و طالبان قندهاری شده است.

رهبران طالبان افغانستان روز پنجشنبه، ۱۳ اسد، با نشر یک اعلامیه رسمی از حضور رهبر القاعده در کابل اظهار بی‌اطلاعی کردند.

رسانه‌ها روز شنبه گزارش دادند که طالبان در ولایت‌های مختلف از مردم خواسته بودند که پس از ادای نماز جمعه در برابر حملات هوایی امریکا در کابل اعتراض کنند.

گفته می‌شود که مسئولان سی‌آی‌ای با کمک منابع محلی از حضور الظواهری در خانه مربوط به حقانی مطلع شدند.

دیلی میرور می‌نویسد که طالبان بی‌سر و صدا در حال تلاش برای تعقیب مامور سی‌آی‌اس است که موظف شده بود از درون کشور جاسوسی کند.