حکمتیار: اگر افغان‌ها مانع امریکا نشوند، رهبران طالبان هم هدف حمله قرار می‌گیرند

۱۴۰۱/۵/۱۵

رهبر حزب اسلامی افغانستان در خطبه‌‌های نماز جمعه گفت هیچ دشمن واشنگتن در افغانستان از حملات امریکا در امان نیست.

گلبدین حکمتیار افزود ملت افغانستان باید به اجماع برسد و مانع حملات امریکا شود، در غیر آن نه تنها خارجی‌ها، بلکه افغان‌ها هم هدف قرار می‌گیرند، به ویژه رهبران طالبان.

رهبر حزب اسلامی افغانستان با اشاره به کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر القاعده در منطقه شیرپور کابل افزود «امریکا اگر بخواهد می‌تواند هر مخالف خود در هر نقطه‌ای از افغانستان حتا در نزدیکی ارگ هدف قرار دهد.»

به گفته حکمتیار تاکنون مدرکی برای اثبات کشته شدن ظواهری ارائه نشده، اما حمله به او در نزدیکی ارگ و در منطقه حساس کابل نشان می‌دهد که امریکا در افغانستان حضور فعال دارد و جنگ را به پایان نرسانده است.

به باور او توافقنامه دوحه یک فریب بود.

رهبر حزب اسلامی تصریح کرد حمله امریکا نشان داد که حریم هوایی افغانستان مصوون نیست و افغان‌ها مالک اصلی خاک خود نیستند؛ «به معنای واقعی زمین و هوای افغانستان در دست افغان‌ها نیست.»

آقای حکمتیار در خطبه‌های خود افزود ایمن الظواهری در ۲۰ سال گذشته در نقاط مختلف افغانستان و وزیرستان در تعقیب شدید امریکا بود، اما نتوانست موقعیت او را شناسایی کند و بکشد، حالا سوال این است که ظواهری چطور و با چه اطمینانی به کابل آمد و چه کسی به امریکایی‌ها اطلاع داد که ظواهری کجا زندگی می‌کند.

او خطاب به طالبان تاکید کرد که باید به این سوالات پاسخ قابل قبول داده شود که همه ملت واقعیت را بدانند و شبهات از بین برود.

به گفته وی مسئولیت بزرگ طالبان حالا این است که ملت را مطمئن کند این حادثه چطور اتفاق افتاد.

رهبر حزب اسلامی افغانستان به پرواز هواپیماهای بدون سرنشین در ولایات مختلف افغانستان هم اشاره کرد و افزود باید طالبان این روشن کند که این هواپیماها از کدام کشور به افغانستان می‌آیند که راه را برای حملات امریکا هموار می‌کند.