تایوان: چین تمرین شبیه‌سازی حمله به این جزیره اجرا کرده است

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۶

مقامات تایوان می‌گویند که هواپیماها و کشتی‌های جنگی چین حمله به این جزیره را شبیه‌سازی کرده است. سفر کوتاه رئیس مجلس نمایندگان امریکا به این جزیره، خشم پکن را برانگیخت و مانورهای نظامی را در اطراف تایوان انجام داد. این مانورها شامل شلیک موشک بر فراز پایتخت تایوان نیز بوده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، چین را به برداشتن «گام‌های غیرمسئولانه» به دلیل توقف کانال‌های ارتباطی کلیدی با واشنگتن متهم کرد و گفت که اقدامات چین بر سر تایوان نشان‌دهنده این است که پکن به استفاده از زور ارجحیت می‌دهد.

وزارت دفاع تایوان گفت که چندین کشتی و هواپیمای چینی روز شنبه ماموریت‌هایی را در تنگه تایوان انجام دادند که برخی از آنها از خط میانی - حایلی غیر رسمی که دو طرف را از هم جدا می‌کند - عبور کردند. ارتش تایوان این رفتار دولت چین را حمله شبیه‌سازی شده به جزیره توصیف کرد.

این وزارتخانه بعداً اعلام کرد که تایوان جت‌هایی را برای فرار ۲۰ هواپیمای چینی از جمله ۱۴ فروندی که از خط میانه عبور کرده بودند، به پرواز درآورده است. به گزارش رویترز، این وزارت همچنین ۱۴کشتی نظامی چین را که در اطراف تنگه تایوان فعالیت می‌کردند، شناسایی کرد.

مانورهای چینی با محوریت شش نقطه در اطراف جزیره تایوان از روز پنجشنبه آغاز شد و قرار است تا ظهر روز یکشنبه ادامه داشته باشد. فرماندهی شرق چین اعلام کرد که به انجام تمرینات مشترک دریایی و هوایی در شمال، جنوب غرب و شرق تایوان ادامه داده است. این فرماندهی اعلام کرد که تمرکز آن بر آزمایش قابلیت‌های حمله زمینی و دریایی است.

در همین حال، آنتونی بلینکن در جریان سفر خود به فیلیپین گفت که ایالات متحده از متحدان خود درباره اقدامات خطرناک و بی‌ثبات‌کننده چین در اطراف تایوان نگرانی شنیده است، اما واشنگتن در مدیریت خود با این وضعیت ثابت قدم می‌ماند و تلاش می‌کند از تشدید اوضاع اجتناب کند.

اما وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، روز جمعه در یک نشست خبری با رسانه‌ها گفت که بلینکن در حال انتشار "اطلاعات نادرست" است و افزود: "ما می‌خواهیم به ایالات متحده هشدار دهیم که عجولانه عمل نکنید، بحران بزرگ‌تر ایجاد نکنید."

جهان‌نما
پنج عضو ارشد طالبان: نمای دیگری از تاریخ جنگ در افغانستان
خبرهای ساعت ۱۰ شب

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید