روزنامه هندو: درگیری‌های داخلی طالبان، تهدیدی در برابر سفارت هند در کابل است

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۶

روزنامه هندو به نقل از یک مقام این کشور نوشته است که در کنار القاعده و داعش، درگیری‌های داخلی طالبان و حضور استخبارات پاکستان ماموریت هند در کابل را تهدید می‌کنند.

کشته شدن ایمن‌الظواهری در نزدیکی سفارت هند در کابل، نگرانی این کشور درباره امنیت سفارتش را تشدید کرده است.

یک مقام دولت هند به روزنامه هندو گفته است حمله به عبادتگاه شهروندان سیک کابل در ۱۸ جون باعث شد تا تیم فنی سفارت هند در کابل یک بازبینی امنیتی انجام دهد و به همین دلیل کار بازگشایی سفارت هند در کابل به تعویق افتاد.

هرچند رژیم طالبان، از جمله سراج الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله این گروه تضمین کرده است که امنیت سفارت هند در کابل را تامین خواهند کرد، با این حال مقامات هندی از تهدیدهای امنیتی در برابر سفارت این کشور در کابل نگران اند.

هند در ۱۲ جوزا برای اولین بار بعد از ورود طالبان به کابل، یک هیات دیپلوماتیک خود را برای گفتگو با طالبان به کابل اعزام کرد. در آن زمان اعلام شد که سفارت هند فعالیت عادی خود را در کابل از سر خواهد گرفت.

با این حال، از آن زمان تا کنون سفارت این کشور در کابل به کار عادی خود برنگشته است.

سفارت هند تا کنون ۶۰ تا ۷۰ پرسنل دارد. این سفارت هنوز هیچ گونه خدمات تسهیل ویزه را افتتاح نکرده است و تنها "تعداد محدودی" ویزا به گونه آنلاین به شهروندان افغانستان صادر کرده است. این وضعیت، صدها دانش‌آموز و دانشجوی افغانستان را ناامید کرده است. این وضعیت همچنین سبب ناامیدی بیمارانی شده که نیاز دارند برای درمان به هند بروند.

روزنامه هندو به نقل از منابع خود نوشته است که اکنون بیش از ۶۰ پرسنل در سفارت هند مستقر هستند. این گروه متشکل از پنج تا هفت مقام دیپلوماتیک هندی است.

این نیرو حدود یک سوم ظرفیت کامل سفارت هند را تشکیل می‌دهد. یک مقام ارشد دولت هند گفته است که ممکن است تعداد کارمندان این سفارت در آینده نزدیک افزایش یابد. به نظر می‌رسد که وزارت خارجه هند وضعیت ناپایدار امنیتی در افغانستان را بررسی می‌کند تا ببیند چه زمانی خواهد توانست کار عادی سفارت خود را در کابل از سر بگیرد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید