تایوان در واکنش به رزمایش‌های چین، طیاره‌های جنگی خود را به اطراف این جزیره اعزام کرد

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۶

وزارت دفاع تایوان اعلام کرد برای "نشان دادن واکنش مناسب" به رزمایش‌های چین، ‌کشتی‌ها و هواپیماهای جنگی خود را به اطراف این جزیره اعزام کرده است.

وزارت دفاع تایوان می‌گوید چین همچنان به رزمایش خود ادامه می‌دهد و در حال شبیه‌سازی حمله به تایوان و کشتی‌های آن است.

رویترز گزارش داده است که تایوان موشک‌های ضد کشتی خود را در ساحل در حالت آماده‌باش قرار داده است.

به گفته یک منبع آگاه، حدود ۱۰ کشتی جنگی از چین و تایوان در نزدیکی تنگه تایوان حرکت کردند. در میان چین و تایوان خط میانه‌ای به عنوان یک حائل رسمی وجود دارد که دو کشور را از همدیگر جدا می‌کند. منابع به رویترز گفته‌اند که کشتی‌های جنگی چین از این خط حائل عبور کرده‌اند.

پیش از این کاخ سفید مانورهای چین در اطراف تایوان را "تحریک‌آمیز" و "غیرمسئولانه" خوانده بود. کاخ سفید می‌گوید اقدامات چین در تایوان و اطراف آن خطر اشتباه محاسباتی را افزایش می‌دهد."

مقامات تایوان می‌گویند که هواپیماها و کشتی‌های جنگی چین در حال تمرین هستند که به این جزیره حمله کنند.

سخنگوی کاخ سفید می‌گوید مانورهای نظامی چین در اطراف تایوان همچنین با هدف دیرینه ما برای حفظ صلح و ثبات در سراسر تنگه تایوان در تضاد هستند. به گفته او حفظ صلح و ثبات در تایوان چیزی است که جهان انتظار دارد.

در همین حال، آنتونی بلینکن در جریان سفر خود به فیلیپین گفت که ایالات متحده از متحدان خود درباره اقدامات خطرناک و بی‌ثبات‌کننده چین در اطراف تایوان نگرانی شنیده است، اما واشنگتن در مدیریت خود با این وضعیت ثابت قدم می‌ماند و تلاش می‌کند از تشدید اوضاع اجتناب کند.

اما وانگ یی، وزیر امور خارجه چین، روز جمعه در یک نشست خبری با رسانه‌ها گفت که بلینکن در حال انتشار "اطلاعات نادرست" است و افزود: "ما می‌خواهیم به ایالات متحده هشدار دهیم که عجولانه عمل نکنید، بحران بزرگ‌تر ایجاد نکنید."

سفر کوتاه رئیس مجلس نمایندگان امریکا به این جزیره، خشم پکن را برانگیخت و مانورهای نظامی را در اطراف تایوان انجام داد. این مانورها شامل شلیک موشک بر فراز پایتخت تایوان نیز بوده است.

خبرهای ساعت ۱۰ شب
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید