ادامه درگیری‌های غزه: کشته شدن دست‌کم ۲۴ نفر در فلسطین و شلیک ۴۰۰ راکت به سوی اسرائیل

یکشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۶

وزارت صحت غزه اعلام کرد که در اثر حملات اسرائیل در دو روز گذشته دست‌کم ۲۴ نفر از جمله ۶ کودک، در نوار غزه کشته و ۲۰۳ نفر دیگر زخمی شدند. چند نفر از اعضای گروه جهادی در میان کشتگان است. از طرف دیگر اسرائیل می‌گویند فلسطین از روز جمعه بیش از ۴۰۰ راکت به سمت این کشور شلیک کرده است.

بخشی از تلفات غیرنظامی در پی انفجاری در نزدیکی اردوگاه آوارگان جبالیا در شمال نوار غزه رخ داد که منجر به کشته شدن دست‌کم چهار کودک شد.

در حالی که حماس، که کنترل این اردوگاه را بر عهده دارد، اسرائیل را مسئول این انفجار خوانده، ارتش اسرائیل این ادعا را رد کرده و می‌گوید سقوط راکت جهاد اسلامی منجر به این انفجار شده است.

ادامه حمله‌های سنگین طرف‌های درگیر

ارتش اسرائیل می‌گوید خالد منصور، یکی از فرماندهان ارشد جهاد اسلامی، در حمله هوایی اسرائیل در نوار غزه کشته شده است. او می گوید در عملیات خود در دو روز گذشته همه رهبران ارشد جهاد اسلامی در غزه را کشته است.

در همین حال، رسانه‌های فلسطینی از کشته شدن فرمانده واحد موشکی گردان‌های قدس، شاخه نظامی جهاد اسلامی، در حمله هوایی اسرائیل به نوار غزه خبر دادند.

رسانه‌های فلسطینی همچنین گزارش دادند که نیروهای امنیتی اسرائیل نصر عمور، از فرماندهان ارشد جهاد اسلامی، را در شهر عنزا در کرانه باختری بازداشت کردند.

از آغاز دور جدید درگیری‌ها، جهاد اسلامی بیش از ۴۰۰ راکت به سمت اسرائیل شلیک کرده که بیشتر آنها رهگیری شده‌اند. با این حال، خطر این حمله‌ها باعث شده آژیرهای خطر در بسیاری از نقاط اسرائیل، به ویژه در مناطق جنوبی این کشور به صدا درآید و شهروندان به پناهگاه‌ها بروند.

حماس حمله‌های راکتی خود را تا تل‌آویو نیز گسترش داده است.

تقاضای بین‌المللی برای توقف درگیری‌ها

وزارت خارجه امریکا ضمن حمایت از حق اسرائیل "برای دفاع از خود"، از همه طرف‌ها خواست که از تشدید بیشتر درگیری‌ها خودداری کنند.

باب منندز، سناتور دموکرات، گفت اسرائیل کاملا حق دارد در برابر تروریست‌های مورد حمایت ایران، از جمله جهاد اسلامی، که مصمم هستند اسرائیل را نابود کنند، از خود دفاع کند.

او با اشاره به لزوم پرهیز از تلفات غیرنظامی در غزه، بر حمایت امریکا از اسرائیل در دفاع از شهروندان خود تاکید کرد.

وزارت خارجه روسیه نیز در واکنش به درگیری نظامی اسرائیل و جهاد اسلامی خواستار "حداکثر خویشتنداری" از سوی دو طرف شد.

عربستان سعودی و اردن نیز حملات اسرائیل به غزه را محکوم کردند.

وزیر خارجه اردن در تماس با نماینده ویژه سازمان ملل در روند صلح خاورمیانه، حمله‌های اسرائیل به غزه را محکوم کرد و خواستار تلاش جهانی برای توقف این حمله‌ها شد.

از سوی دیگر، حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، نیز در یک سخنرانی تلویزیونی، ضمن هشدار به اسرائیل درباره پیامدهای این حمله‌ها، بر حق فلسطینی‌ها در دفاع از خود تاکید کرد.

نصرالله گفت این گروه از نزدیک تحولات غزه را رصد می‌کند و مرتبا با حماس و جهاد اسلامی در تماس است.

او گفت: "تجربه ثابت کرده است امریکا از لحاظ سیاسی و میدانی شکست خورده است." او تاکید کرد که شکست امریکا در ایران، عراق، افغانستان، یمن، سومالی، ونزوئلا و کوبا دیده می‌شود.

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید