ارتش چین به تمرینات نظامی‌ خود در اطراف تایوان ادامه می‌دهد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۷

یک روز پس از پایان برنامه‌ریزی شده بزرگترین رزمایش تاریخ چین، ارتش این کشور روز دوشنبه خبر از مانورهای نظامی جدیدی در دریا و حریم هوایی اطراف تایوان داد.

این مانورها در اعتراض به سفر هفته گذشته رئیس مجلس نمایندگان امریکا به تایوان برگزار شده که چین آنرا بخشی از خاک خود می‌داند.

فرماندهی شرق چین اعلام کرد که تمرینات مشترکی را با تمرکز بر عملیات ضد زیردریایی و حمله دریایی انجام خواهد داد که از سوی برخی از تحلیلگران امنیتی و دیپلمات‌ها ادامه فشار بیجینگ بر روی دفاع تایوان نگرسته می‌شود.

سفر هفته گذشته نانسی پلوسی به تایوان خشم چین را برانگیخت و با پرتاب آزمایشی موشک‌های بالستیک بر فراز تایپه برای اولین بار و همچنین کنار گذاشتن برخی از خطوط گفتگو با واشنگتن پاسخ داد.

بیجینگ همکاری با واشنگتن در ۸ مورد خاص از جمله تغییرات آب‌وهوایی، مسایل نظامی، کار مبارزه با مواد مخدر، گفتگوها در مورد پیشگیری از جرم و جنایت فرامرزی و بازگرداندن مهاجران غیرقانونی را متوقف کرده است.

چین همچنین تحریم‌های نامشخصی را بر پلوسی و خانواده‌اش اعلام کرد.

پلوسی، بالاترین مقام امریکایی است که در ۲۵ سال گذشته به تایوان سفر کرده است.

مدت زمان و مکان دقیق آخرین مانورها هنوز مشخص نیست، اما تایوان قبلاً محدودیت‌های پروازی در نزدیکی شش منطقه تمرینی قبلی چین را در اطراف جزیره کاهش داده است.

خبرها
آنجا که نور می‌درخشد
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید