روسیه یک ماهواره ایران را به فضا پرتاب کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۸

سه هفته پس از دیدار ولادیمیر پوتین از تهران، روسیه ماهواره ایرانی خیام را از پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان به فضا پرتاب کرده است.

رسانه‌های ایرانی نوشته‌اند که از داده‌های این ماهواره در زمینه‌های مختلف از جمله مراقبت از مرزها و امور دفاعی استفاده خواهد شد.

خبرگزاری ایرنا نوشت:" ماهواره خیام که مالکیت آن در اختیار سازمان فضایی ایران است، با سنجنده‌های دقیق در طیف‌های مختلف، زیر ساختی مناسب برای هوشمندسازی بخش‌های گوناگون کشور خواهد بود."

ایران می‌گوید که ماهواره خیام ۶۰۰ کیلوگرم وزن دارد و به همین دلیل، پرتاب آن به روسیه واگذار شده تا به‌وسیله ماهواره‌بر سایوز به فضا پرتاب و در مدار قرار گیرد.

به نوشته خبرگزاری ایسنا، هدف از پرتاب این ماهواره این است که به مدت پنج سال از داده‌ها و تصاویر ارسالی آن در حوزه‌ کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست، منابع آبی، معادن و پایش مرزها و مدیریت حوادث غیرمترقبه و نیروهای دفاعی استفاده شود.

واشنگتن پست هفته گذشته گزارش داد که مقام‌های امریکایی نگران همکاری فضای ایران و روسیه است.

مقام‌های امریکایی گفته اند که این ماهواره ایرانی نه تنها روسیه در اوکراین کمک می‌کند بلک توانایی‌های بی سابقه برای نظارت بر اهداف نظامی در اسرائیل و خاورمیانه فراهم خواهد کرد.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرهای ساعت ۱۰ شب
بحث روز
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید