دونالد ترامپ اعلام کرد که ماموران اف‌بی‌آی به خانه‌اش در فلوریدا هجوم برده‌اند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۸

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور پیشین امریکا اعلام کرد که ماموران اف‌بی‌آی به خانه‌اش در فلوریدا هجوم برده و آنرا تفتیش کرده‌اند. ترامپ این یورش را با انتخابات ۲۰۲۴ مرتبط دانست اما رسانه‌های امریکا آن را به تحقیقات درباره انتقال احتمالی مدارکی از کاخ سفید به خانه ترامپ نسبت داده‌اند.

ترامپ در بیانیه‌ای که شامگاه دوشنبه ۱۷ مرداد منتشر شد خبر داد که عمارتش در ایالت فلوریدا، معروف به مار-ئه-لاگو، «در محاصره و اشغال» شمار زیادی از ماموران اف‌بی‌آی است.

او با اشاره به اینکه ماموران گاوصندوق او را شکسته‌اند، نوشت: بعد از همکاری با نهادهای دولتی مرتبط، این یورش اعلام نشده به خانه‌ام نه ضروری بود و نه شایسته.

ترامپ با بیان اینکه «چنین حمله‌ای فقط می‌تواند در کشورهای ورشکسته و جهان سوم رخ دهد.» به گفته او: دموکرات‌های چپ افراطی نمی‌خواهند من در انتخابات ۲۰۲۴ نامزد شوم.

با این حال رسانه‌ها گزارش داده‌اند که یورش ماموران به خانه ترامپ، با تحقیقات وزارت دادگستری درباره انتقال احتمالی برخی اسناد از کاخ سفید به این خانه مرتبط بوده است.

اریک ترامپ، فرزند دونالد ترامپ نیز در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز با اینکه به شدت به وزارت دادگستری دولت بایدن تاخت و این نهاد را به تعقیب مخالفان سیاسی متهم کرد، در عین حال تایید کرد که یورش به خانه پدرش در ارتباط با موضوع اسناد صورت گرفته است.

در ماه فبروری امسال سازمان اسناد ملی امریکا به کنگره خبر داد که دریافته است حدود ۱۵ جعبه مدارک کاخ سفید، از جمله شامل اسناد طبقه‌بندی شده، در اقامتگاه ترامپ در فلوریدا است.

پس از آن گزارش شد که وزارت عدلیه امریکا نخستین مراحل تحقیقات در این باره را آغاز کرده است.

وزارت عدلیه و یا پلیس فدرال امریکا (اف‌بی‌آی) هنوز درباره تفتیش خانه ترامپ اظهار نظری نکرده‌اند.

نیویورک تایمز و برخی دیگر از رسانه‌ها گزارش داده‌اند که ترامپ هنگام یورش ماموران در خانه‌اش نبود. فاکس‌نیوز هم با انتشار عکسی گزارش داد که ترامپ در آن هنگام در نیویورک بوده است.

برخی رسانه‌ها از جمله سی‌بی‌اس گزارش داده‌اند که یورش به خانه ترامپ هیچ ارتباطی با تحقیقات درباره حمله به کنگره ندارد.

درباره پیدا شدن احتمالی اسناد در خانه ترامپ جزییاتی منتشر نشده است. با این حال فاکس‌نیوز گزارش داد ماموران اف‌بی‌آی گاوصندوق ترامپ را شکستند اما چیزی نیافتند، و چند جعبه و شماری مدارک را به صورت تصادفی انتخاب کرده و با خود بردند.

دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید