با خروج نیروهای امریکا و ناتو از افغانستان، شهرها یکی از پی دیگری به دست طالبان سقوط کردند. زوال جمهوریت در پانزدهم اسد، با سقوط شهر تاریخی زرنج، مرکز ولایت نیمروز رقم خورد.

جوزجان دومین و سرپل سومین ولایتی بودند که به ترتیب به تاریخ شانزدهم و هفدهم اسد به دست طالبان افتادند.

طالبان پس از آن وارد ولایت‌های قندوز، تخار، سمنگان و بدخشان شدند.

این پیشروی‌های برق‌آسا ادامه داشت که در نهایت در بیست و یکم اسد غزنی و هرات، و روز بعد آن قندهار، هلمند و غور نیز فروپاشیدند. در شماری از این شهرها ارتش و پولیس ملی هیچ مقاومتی در برابر طالبان نکردند.

در بیست و سوم اسد، طالبان ولایت‌های بلخ، فاریاب، لغمان، پکتیا، پکتیکا و کنر را هم گرفتند و یک روز بعد، سقوط جلال‌آباد باعث هرج و مرج و موجب تضعیف روحیه دولتمردان در کابل شد.

در بحبوحه سقوط شهرها به دست طالبان، برخی از رهبران برجسته افغانستان در تلاش مبارزه با طالبان بودند، از جمله عبدالرشید دوستم و عطا محمد نور در شمال افغانستان که پس از اندکی ایستادگی، به ازبکستان فرار کردند و اسماعیل خان هم که در هرات چندین روز با طالبان جنگید، بالاخره به چنگ این گروه افتاد. به این ترتیب، در جریان ۹ روز ۲۸ ولایت به دست طالبان افتاد. طالبان اکثریت ولایات را بدون جنگ و درگیری تصرف کردند.

رسیدن طالبان به دروازه‌های کابل باعث هرج و مرج و گسست سوق و اداره در پایتخت شد. با وجود آنکه طالبان اعلامیه صادر کردند که منتظر توافق با اداره کابل اند اما به تاریخ ۲۴ اسد با فرار اشرف غنی، کابل بدون درگیری به دست طالبان سقوط کرد، به این ترتیب نظام جمهوریت پس از ۲۰ سال فروپاشید.

پنجشیر یگانه ولایتی بود که در مقابل طالبان ایستادگی کرد، با این وجود این ولایت پس از مدتی مقاومت به دست طالبان افتاد.

یک سال پس از فروپاشی نظام جمهوری و تسلط طالبان بر افغانستان، جبهه مقاومت ملی به جنگ مسلحانه علیه طالبان ادامه داده است.

در حال حاضر درگیری‌های پراکنده در بخش‌های ولایت پنجشیر و نیز در ولسوالی اندراب ولایت بغلان میان جبهه مقاومت ملی و طالبان کماکان ادامه دارد.

طالبان در یک سال گذشته نشان دادند که سر سازگاری با جهان را ندارند و از سوی دیگر مردم افغانستان هم در بیرون از کشور و هم در داخل نشان دادند که از حکومت طالبان رضایت ندارند.

هرچند مردم از تعاملات سیاسی حذف شده‌اند، اما در جریان یک سال گذشته در بخش‌های از افغانستان شماری از گروه‌های مسلح علیه طالبان اعلام جنگ کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها