سخنگوی طالبان در واکنش به اظهارات حامد کرزی مبنی بر بسته شدن مکاتب دخترانه به دستور پاکستان گفت که کرزی باید بداند که این گروه به هیچ کشوری وابسته نیست.

ذبیح‌الله مجاهد افزود مکاتب دخترانه به دلایل دینی و اختلاف علما بسته مانده‌ و این مسایل برای اشخاصی چون کرزی قابل درک نیست.

حامد کرزی، رئیس‌جمهور سابق افغانستان اخیراً در مصاحبه با مجله اشپیگل گفت که تعطیلی مکاتب دخترانه باعث انزوای افغانستان شده است. آقای کرزی همچنین مدعی شد که این امر به دستور حکومت پاکستان صورت گرفته است.

سخنگوی طالبان در مصاحبه‌ با تلویزیون ملی افغانستان که زیر نظر این گروه فعالیت می‌کند، با تاکید بر اختلاف نظر بین علما دینی درباره بازگشایی مکاتب دختران گفت که این مکاتب به دلایل دینی بسته‌اند و نیاز به توافق ملاهاست.

سخنگوی طالبان در حالی بسته ماندن مکاتب دخترانه را یک موضوع دینی می‌داند که در جریان یک سال گذشته شماری زیادی از علمای دینی و نیز برخی از کشورها خواستار بازگشایی این مکاتب شده‌اند.

سخنگوی طالبان در بخشی از مصاحبه با تلویزیون ملی گفت که داعش فعالیت گسترده در افغانستان ندارد و مدعی شد که حملات گروه داعش خیلی ضعیف است.

این در حالی است که از زمان قدرت‌گیری طالبان، شاخه داعش خراسان به صورت هدفمند اجتماعات ملکی به خصوص اقلیت‌های مذهبی و قومی افغانستان را مورد حمله قرار داده است.

این گروه پیکارجوی افراطی تنها در هفته گذشته مسئولیت دو حمله پی در پی مرگبار در منطقه شیعه‌نشین در غرب کابل را به عهده گرفت.

ذبیح‌الله مجاهد همچنین مطرح شدن حقوق بشر را بهانه‌ای از سوی امریکا و غرب برای تغییر نوع و ساختار نظام در افغانستان دانست، اما در عین حال تاکید کرد که «ما آماده تفاهم و تعامل هستیم.»

آقای مجاهد از برگزاری جلسات زیادی برای به رسمیت شناختن این گروه خبر داد و گفت که گزارش آن از سوی وزارت خارجه طالبان به نشر خواهد رسید.

این مقام طالبان در خصوص ویدیوهای نشر شده از آزار و اذیت مهاجرین افغان در ایران اظهار داشت که این موضوع نیاز به تحقیق دارد و مشخص نیست این ویدیوها مربوط به چه زمان است.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید