منابع محلی: طالبان در پنجشیر برای نکاح کردن دختران، چند خانواده را شکنجه و تهدید کردند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۰

منابع محلی از پنجشیر به افغانستان اینترنشنال می‌گویند طالبان در روستای کرامان، پدران سه خانواده را شکنجه و تهدید کردند تا دختران‌شان را نکاح کنند.

به گفته منابع، طالبان آنان را تهدید کرده‌اند که «اگر دختران‌تان را به نکاح ما قبول نکنید به زور این کار را خواهیم کرد.»

پیش از این هم گزارش‌هایی مطرح شده بود که طالبان در بدخشان و تخار دختران جوان را به نکاح افراد خود در می‌آورند. در نامه‌ای منسوب به طالبان که چندی قبل در شبکه‌های اجتماعی هم به صورت گسترده همرسانی شد، آمده بود که از مردم این ولایات خواسته شده لیست دختران جوان خود را به طالبان دهند.

گروه طالبان نشر این گزارش‌ها را "جعلی" خوانده‌ است.

با این حال منابع از پنجشیر به افغانستان اینترنشنال تایید کرد‌ه‌اند که طالبان در یک هفته اخیر حداقل ۳ بار به خانه باشندگان روستای کرامان رفته‌اند تا دختران جوان را به نکاح خود درآورند.

اخیرا رامیتا نوایی، مستندساز تلویزیون امریکایی پی‌بی‌اس نیز در مستندی زندگی دشوار زنان افغاستان را روایت کرده و گفته شماری از جنگجویان و فرماندهان طالبان وقتی درباره جذابیت و زیبایی دختری می‌شنوند، او را برای نکاح با خود اختطاف می‌کنند.

او گفته «ما شواهدی را کشف کردیم که این اتفاق به کثرت در صفوف طالبان رخ داده است.»

رامیتا نوایی می‌گوید «در هر موردی که به آن برخورد کردم، اعضای خانواده، هنگام بردن دختران، توسط طالبان مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند.»

منابع افغانستان اینترنشنال می‌گویند در چند روز اخیر یک خانواده از روستای کرامان توانسته دختر جوان خود را پنهانی در تاریکی شب از پنجشیر خارج کند. دو خانواده دیگر تاکنون در برابر تهدیدات ایستادگی کرده‌اند.

به گفته منابع، احتمال دارد طالبان به زودی با استفاده از زور و توسل به تفنگ، دختران این خانواده‌ها را با خود ببرند.

خبرها
سفیران - فصل سوم
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید