اعتراض دگرباشان جنسی افغان در اسلام‌آباد؛ آنها از دولت بریتانیا درخواست پناهندگی کردند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۰

شماری از دگرباشان جنسی افغان روز پنجشنبه ۲۰ اسد، با سازماندهی تظاهراتی در اسلام‌آباد پاکستان، از دولت بریتانیا خواستند تا به بیش از هزار دگرباش جنسی اهل افغانستان که از زمان تسلط طالبان با خشونت و خطر مرگ رو به رو هستند، پناهندگی بدهد.

این تظاهرات با همراهی کارزار آنلاین «بیایید زندگی کنیم» به رهبری اوزلم، تراجنسیتی افغان و گروه بشردوستانه روشنیا که برای حقوق دگرباشان جنسی اطلاع‌رسانی می‌کند، سازماندهی شده است.

او از دولت بریتانیا خواسته است تا پس از یک سال ظلم، تجاوز و خشونت تحت حکومت طالبان، به اعضای جامعه دگرباشان جنسی افغان پناهندگی بدهد.

اوزلم ۲۴ ساله با چهار دوست دیگرش در خانه‌اش در کابل توسط طالبان مورد حمله قرار گرفت.

او به رسانه بریتانیایی پی‌ای گفت که در زمان حمله طالبان به خانه‌اش یک دوستش ربوده شده، مورد تجاوز جنسی قرار گرفته و روز بعد از حمله در پایتخت افغانستان در یک پارک آویزان شده است.

به گفته این تراجنسیتی افغان، از زمان تسلط طالبان بر افغانستان، دگرباشان جنسی مورد اذیت و تجاوز جنسی قرار گرفته و یا کشته شده‌اند.

اوزلم گفت: «ما می‌خواهیم صدای خود را برای همه افراد جامعه دگرباشان جنسی که هنوز در افغانستان در حال مبارزه هستند، بلند کنیم.»

او افزود: «ما بخشی از این جامعه هستیم و می‌خواهیم حق داشته باشیم آن‌طور که می‌خواهیم زندگی کنیم.»

به گفته گروه بشردوستانه روشنیا، بیش از هزار دگرباش جنسی افغان و ۲۰ فعال حقوق دگرباشان جنسی در افغانستان گیر افتاده‌اند یا در ایران، پاکستان و ترکیه در بی‌سرنوشتی به سر می‌برند.
این سازمان در حالی که از بریتانیا می‌خواهد که حداقل به ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفر از این پناهجویان پناهندگی بدهد، می‌گوید که دولت بریتانیا بارها درخواست آنها برای کمک به افرادی که در لیست تخلیه این نهاد هستند را رد کرده است.

نهادهای حقوق بشری با نشر گزارش‌هایی متعدد از وضعیت غیر انسانی که دگرباشان جنسی پس از ورود طالبان با آن رو به رو هستند، ابراز نگرانی کرده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر می‌گوید که بسیاری از این افراد مجبور شده‌اند از سرزمین‌‌شان فرار کنند و آن‌هایی که در کشور مانده‌اند با آینده تلخی روبرو هستند.

دیدگاه
جهان‌نما
خبرهای ساعت ۱۰ شب

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید