مردی در لبنان به خاطر آزادسازی سپرده‌اش کارکنان یک بانک را به گروگان گرفت

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۰

مقام‌های امنیتی لبنان اعلام کردند که یک مرد مسلح روز پنجشنبه ۲۰ اسد، پس از به گروگان گرفتن کارکنان یک بانک در بیروت، خواستار دریافت بیش از ۲۰۰ هزار دالر پس‌انداز خود شد.

پس از این رویداد، "انجمن سپرده‌گذاران" در لبنان از این گروگانگیر حمایت کرده و خواستار بسیج عمومی شده است.

این اتفاق در یک شعبه «بانک فدرال» در بیروت اتفاق افتاده و نیروهای امنیتی این بانک را محاصره کرده‌اند.

یکی از منابع امنیتی لبنان به خبرگزاری فرانسه گفته است که یک مشتری عصبانی بانک با یک تفنگ ساچمه‌ای و مواد قابل اشتعال وارد بانک شده و کارکنان را تهدید کرد که پس‌اندازش را به او بدهند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی لبنان، این مرد مسلح دلیل این کار را بستری شدن پدرش در شفاخانه و نداشتن توانایی مالی برای پرداخت هزینه جراحی اعلام کرد.

برادر گروگان‌گیر نیز که در محل حادثه حضور داشت گفته است: «برادرم ۲۱۰ هزار دالر در بانک دارد و فقط ۵ هزار دالر برای پرداخت قبوض شفاخانه می‌خواهد.» او افزوده که مهم نیست که برادرش به زندان برود، مهم این است که آنها مشکل مالی خود را برطرف کنند.

انجمن سپرده‌گذاران در لبنان فراخوانی را برای بسیج عمومی به نشانه همبستگی با گروگان‌گیر منتشر کرده است.

بر اساس گزارش بانک جهانی، از سال ۲۰۱۹، لبنان یکی از بدترین بحران‌های اجتماعی-اقتصادی خود از سال ۱۸۵۰ تاکنون را پشت سر گذاشته است.

پول ملی این کشور بیش از ۹۰ درصد از ارزش خود را از دست داده و حدود ۸۰ درصد از مردم در فقر فرو رفته‌اند.

در این شرایط، به دلیل محدودیت‌های شدید بانکی، دسترسی آزادانه مردم به سپرده‌های خود به ویژه سپرده‌هایشان به دالر در بانک و همچنین انتقال پول به خارج از کشور، شدیدا محدود شده است.

در جنوری سال جاری نیز یک سپرده‌گذار پس از آنکه بانک از پس دادن سپرده‌اش خودداری کرد، ده‌ها کارمند و حاضران در بانک را گروگان گرفت.

خبرهای ساعت ۱۰ شب
سفیران - فصل سوم
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید