موزیم یادبود از هولوکاست: هزاره‌ها در افغانستان با خطر جنایات جمعی مواجه‌اند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۰

یک سازمان پیشگیری از نسل‌کشی در امریکا، موسوم به موزیم یادبود از هلولوکاست می‌گوید از زمان به قدرت رسیدن طالبان، خطر جنایات جمعی برای گروه‌های آسیب‌پذیر از جمله اقلیت‌های قومی و مذهبی افزایش یافته است.

این سازمان می‌افزاید که جامعه هزاره با حملات فزاینده و گسترده‌ای مواجه است.

موزیم یادبود از هولوکاست می‌گوید که افغانستان در حال حاضر در میان چهار کشوری قرار دارد که در آن خطر کشتار جمعی غیرنظامیان از جمله اقلیت‌های قومی و مذهبی وجود دارد.

همچنین یک پروژه این نهاد که در باره احتمال نسل‌کشی هشدارهایی نشر می‌کند، می‌گوید که افغانستان در ارزیابی خطر «پروژه هشدار زودهنگام» در میان سه کشور پرخطر قرار گرفته است.

موزیم یادبود از هولوکاست می‌گوید که جامعه هزاره در کنار سابقه آزار و شکنجه، حملات فزاینده و گسترده‌ای را تجربه می‌کند که نیاز به واکنش فوری دولت ایالات متحده و جامعه بین‌المللی دارد.

این سازمان می‌گوید: «طالبان و دیگر افراط‌گرایان سنی، به‌ویژه شاخه خراسان داعش هزاره‌ها را به‌عنوان دشمن درجه اول به دلیل مذهب شیعه‌شان می‌بینند.»

به گفته سازمان مذکور، در طول ۱۱ ماه گذشته حکومت طالبان، «جامعه هزاره هدف حملات مکرر دست کم دو گروه مجرم بوده است: شاخه خراسان داعش و طالبان.»

این سازمان از حملات اخیر گروه داعش به عنوان نمونه یاد کرده که جامعه شیعه و هزاره افغانستان را هدف قرار داده است.

موزیم یادبود از هولوکاست همچنین می‌افزاید: «علیرغم وعده‌ها برای محافظت از هزاره‌ها در برابر تهدیدها، طالبان حملات هدفمند انجام داده و هزاران غیرنظامی هزاره را به اجبار آواره کرده اند.»

این سازمان می‌گوید که حمله طالبان بر ولسوالی بلخاب سرپل با نقض جدی حقوق بشر همراه بوده است. به گفته این سازمان، در کنار اعدام‌های صحرایی طالبان، بیش از ۲۵هزار نفر عمدتاً هزاره به اجبار از خانه‌های خود آواره شده‌اند و در حال حاضر با شرایط غیرقابل تحملی روبه‌رو هستند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

خانه‌اى براى صداى شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.