سازمان ملل: سطح نیاز به کمک‌های بشری در افغانستان فراتر از ظرفیت نهادهای کمک‌کننده است

جمعه ۱۴۰۱/۰۵/۲۱

دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل می‌گوید که مردم افغانستان به شدت نیازمند کمک‌های بین‌المللی اند.

به گفته این دفتر سطح نیاز فعلی به کمک‌های بشری به مراتب بیشتر از ظرفیت نهادهای کمک‌کننده است. دفتر مذکور بر احیای سیستم بانکی و یک اقتصاد کارمد در کشور تاکید می‌کند.

دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل برای افغانستان می‌گوید که سازمان ملل و شرکای غیردولتی آن در یک سال گذشته به ۲۳ میلیون انسان نیازمند کمک کرده و فعالیت‌های خود را در سراسر افغانستان گسترش داده اند. این دفتر می‌افزاید که کمک‌های بشردوستانه جان‌های بی‌شماری را نجات داده و از قحطی در زمستان سال گذشته جلوگیری کرده و زندگی میلیون‌ها نفر را بهبود بخشیده است.

رامز الاکبروف، هماهنگ‌کننده امور بشردوستانه سازمان ملل برای افغانستان اما می‌گوید که سطح نیازهای در افغانستان بسیار فراتر از ظرفیت پاسخگویی نهادهای کمک‌کننده در این کشور است. او از این امر به عنوان یک «واقعیت غم‌انگیز» یاد می‌کند و می‌افزاید که تا سیستم بانکی و یک اقتصاد کارآمد در افغانستان احیا نشود، مردم از حالت «بخورونمیر» رهایی نمی‌یابند.


او می‌افزاید: «برای رهایی از این وضعیت، وزارتخانه‌ها باید توانمند شوند، دختران بتوانند به مکتب بروند و زنان بتوانند در تمام جنبه‌های زندگی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و امور بشردوستانه به طور معنادار شرکت کنند.»

او می‌افزاید که سازمان ملل با پرداخت معاش بخش صحت و معارف، توانسته از سقوط این دو سکتور در افغانستان جلوگیری کند.


هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل می‌گوید که تصویر آینده به دلیل فقدان تلاش‌های هماهنگ «بسیار نامشخص» است. به گفته آقای الاکبروف در حال حاضر نزدیک به ۲۵ میلیون نفر در فقر زندگی می‌کنند.


او می‌گوید که به دلیل در تقلا بودن کسب و کار و تجارت‌های شخصی در افغانستان، ممکن امسال ۹۰۰ هزار شغل نیز از بازارهای کار افغانستان از بین برود.

بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید