سناتور امریکایی: ایالات متحده دیگر به عنوان یک متحد قابل اعتماد دیده نمی‌شود

جمعه ۱۴۰۱/۰۵/۲۱

جیم ریش، سناتور امریکایی می‌گوید دولت بایدن مسئولیت تخلیه نابسامان از افغانستان را نپذیرفته و هنوز تحلیلی از آن‌چه اشتباه بود ارایه نداده است. او گفت دولت بایدن اقدامی برای جلب مجدد اعتماد متحدان و شرکایش انجام نداده و ایالات متحده دیگر به عنوان یک متحد قابل اعتماد دیده نمی‌شود.

عضو ارشد کمیته روابط خارجی مجلس سنای امریکا در بیانیه خود که در آستانه یک سالگی سقوط کابل به دست طالبان به نشر رسانده گفت که طالبان نمی‌خواهد و نمی‌تواند به تعهدات ضد تروریستی خود عمل کند و همچنان پناهگاهی برای رهبری القاعده و سایر جنگجویان فراهم می‌کند.

به عقیده او استراتژی مبارزه با تروریسم ایالات متحده به دلیل کمبود منابع و فواصل زیاد با مشکل مواجه شده است و افغانستان بار دیگر به یک نقطه کور خطرناک تبدیل شده است.

آقای ریش می‌گوید که تروریست‌هایی که در گوانتانامو نگهداری می‌شدند به افغانستان بازگردانده شدند و به آنها فرصت بازگشت به میدان جنگ داده شد.

عضو ارشد کمیته روابط خارجی مجلس سنای امریکا با انتقاد از این که ده‌ها هزار افغان همکار با دولت امریکا در افغانستان سرگردان مانده‌اند گفت که حقوق بشر زنان و دختران در افغانستان از بین رفته است.

او افزود القاعده به وضوح به افغانستان بازگشته است، نگرانی‌های تروریسم در حال افزایش است و ما فاقد تدابیر کافی برای اطمینان از کمک‌های ایالات متحده هستیم که در نهایت به دست طالبان می‌رسد.

سناتور امریکایی ضمن اذعان این که «ما باید توازن مناسبی بین کمک به مردم عادی افغان و جلوگیری از منفعت برای طالبان ایجاد کنیم» گفت که تلاش‌های دولت برای آزادسازی وجوه بانک مرکزی افغانستان باید با پیشرفت‌های طالبان در زمینه حقوق بشر، مبارزه با تروریسم و ​​قاچاق مواد مخدر مرتبط باشد در غیر این صورت، یک سنت نیز نباید آزاد شود.

آقای ریش این واقعیت که یک سال گذشته است و هنوز هیچ گزارش جامع یا اصلاح سیاستی از سوی دولت بایدن مشاهده نشده است را نه تنها نگران‌کننده، بلکه غیرقابل قبول خواند.

او ادامه داد: «برای جلوگیری از تکرار فاجعه مشابه، ضروری است که دولت بایدن به طور جدی در مورد اشتباهاتش تحقیق کند و از آن درس بگیرد.»

دیدگاه
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید