وزارت خارجه امریکا: از استقلال تایوان از چین حمایت نمی‌کنیم

شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۲

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا می‌گوید که ایالات‌ متحده به سیاست چین واحد متعهد است و از استقلال تایوان حمایت نمی‌کند. او می‌گوید که امریکا با هر گونه تغییر یک‌جانبه در وضعیت موجود مخالف است و می‌افزاید اختلاف‌های چین و تایوان باید از راه‌های مسالمت‌آمیز حل‌وفصل شود.

سخنگوی وزارت خارجه امریکا با انتشار توییتی می‌گوید ایالات متحده به تعمیق روابط خود با تایوان، از جمله از طریق ادامه پیشبرد روابط اقتصادی و تجاری ادامه خواهد داد. با این حال این کشور تاکید کرد که این ارتباطات "مطابق با سیاست چین واحد" اتخاد خواهد شد.

همچنین در متن سخنرانی‌ای که توسط ند پرایس منتشر شده، آمده است چین به سفر رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده به تایون "بیش از حد" واکنش نشان داده است و اقدامات آن همچنان "تحریک‌آمیز، بی‌ثبات‌کننده و بی‌سابقه است."

به دنبال سفر تاریخی نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده امریکا به تایوان، چین مانور گسترده نظامی برگزار کرد. وزارت خارجه امریکا می‌گوید چین موشک‌هایی را به سمت آب‌های اطراف تایوان پرتاب کرده است. تایوان را با بیش از دوازده کشتی جنگی محاصره کرد و تحریم‌هایی را علیه نانسی پلوسی و خانواده او اعمال کرده است.

با این حال سخنگوی وزارت خارجه امریکا می‌گوید پاسخ ما به آن رفتار مسئولانه، ثابت و قاطعانه بود. به گفته سخنگوی وزیر خارجه امریکا در طول این هفته‌های گذشته، ایالات متحده به اهداف کلیدی دیرینه خود پایبند بوده است و این اهداف عبارت از حفظ صلح و ثبات در تنگه تایوان و منطقه وسیع‌تر هند و اقیانوس آرام بوده است.

به گفته ند پرایس حفظ صلح و ثبات در منطقه برای امنیت، رفاه منطقه‌ای و جهانی بسیار مهم است. او اذعان کرده است که "این به نفع همه ماست و ما متعهد هستیم که در آینده به دنبال صلح و ثبات باشیم."

خبر ورزشی
بحث روز
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید