افراد طالبان شماری از معترضان زن را با قنداق تفنگ لت و کوب کرده‌اند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، طالبان با شلیک‌های هوایی اعتراض زنان را در کابل متفرق کرده و شماری از خبرنگاران را که برای پوشش اعتراض روز شنبه زنان به محل رفته بودند نیز مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

حدود ۴۰ زن روز شنبه، ۲۲ اسد و در آستانه سالگرد تسلط طالبان بر افغانستان، تظاهرات کردند و شعار «نان، کار، آزادی» سردادند. افراد طالبان با شلیک‌های هوایی، تجمع زنان را متفرق کردند.

گاردین به نقل از خبرگزاری فرانسه می‌نویسد که برخی از زنان معترض پس از متفرق شدن به دکان‌های مجاور وزارت معارف پناه بردند اما افراد طالبان آنان را تعقیب کرده و با قنداق تفنگ‌ مورد ضرب و شتم قرار دادند.

زنان معترض همچنین شعار دادند که «۱۵ آگست روز سیاه است» و خواستار حق کار و مشارکت سیاسی شدند.

ژولیا پارسی، یکی از سازمان‌دهندگان این راهپیمایی گفت: «متاسفانه استخبارات طالبان آمدند و تیراندازی هوایی کردند. آنها دختران را متفرق، بنرهای ما را پاره و تلفن‌های همراه بسیاری از دختران را مصادره کردند.»

مونسه مبارز، یکی دیگر از زنان معترض می‌گوید که به مبارزه‌اش برای حقوق زنان ادامه می‌دهد.

او گفت: «ممکن نیست که طالبان این صدا را خاموش کنند. ما از خانه‌های خود اعتراض خواهیم کرد.»

خبرگزاری فرانسه گزارش می‌دهد که برخی از خبرنگارانی که این تظاهرات را پوشش می‌دادند، نیز توسط افراد طالبان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

در همین حال، شماری از خبرنگاران گزارش دادند که افراد طالبان محمد فاروق عمری، خبرنگاری را که برای پوشش اعتراض زنان به محل آمده بود، لت و کوب کرده‌اند. تصاویری که از آقای عمری در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهد که او از ناحیه‌ی پا آسیب دیده‌ است.

طالبان پیش از این شماری از زنان معترض را بازداشت و شکنجه کرده بودند. در ماه‌های نخست به قدرت رسیدن طالبان، زنان معترض بارها به جاده‌ها برآمدند و در برابر محدودیت‌های وضع شده از سوی این گروه اعتراض کردند. اما طالبان آنان را بازداشت و خانواده‌های شان را تهدید به مرگ کردند.

جهان‌نما
خبرها
سفیران - فصل سوم

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید