نارندرا مودی: هند در نظر دارد طی ۲۵ سال آینده به یک کشور توسعه یافته تبدیل شود

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۴

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند روز دوشنبه گفت که کشورش با حمایت از تولید داخلی در عرصه انرژی، دفاع و فناوری دیجیتال می‌خواهد طی ۲۵ سال آینده به یک کشور توسعه یافته تبدیل شود.

هند ششمین اقتصاد بزرگ جهان است و انتظار می‌رود در سال مالی جاری منتهی به مارچ ۲۰۲۳، بیش از ۷ درصد رشد کند.

مودی در جشن هفتاد و پنجمین سال استقلال هند از استعمار بریتانیا جوانان هندی را تشویق کرد که "هدف بزرگی داشته باشند" و برای آرمان‌های کشورشان تلاش کنند.

مودی ۷۱ ساله در سخنرانی ۷۵ دقیقه‌ای خود به زبان هندی گفت: "ما باید در ۲۵ سال آینده هند را به کشوری توسعه یافته تبدیل کنیم."

بانک جهانی در حال حاضر هند را به عنوان یک اقتصاد با درآمد متوسط پایین طبقه بندی می‌کند. طبق شاخص این بانک کشورهایی با درآمد ناخالص ملی سرانه بین ۱ هزار ۸۶ تا ۴ هزار ۲۵۵ دالر و کشورهای با درآمد بالا، مانند ایالات متحده، درآمد سرانه ۱۳ هزار و۲۰۵ دالر یا بیشتر دارند.

هند ششمین اقتصاد بزرگ جهان است و انتظار می‌رود در سال مالی جاری منتهی به مارچ ۲۰۲۳، بیش از ۷ درصد رشد کند که سریع‌ترین اقتصاد در بین اقتصادهای بزرگ است.

بسیاری از کارشناسان می‌گویند که اقتصاد هند می‌تواند تا سال ۲۰۵۰ پس از ایالات متحده و چین به سومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شود، اگرچه درآمد سرانه این کشور که در حال حاضر حدود ۲ هزار و ۱۰۰ دالر است که ممکن است در مقایسه با بسیاری از کشورها پایین بماند.

انتظار می رود هند با حدود ۱.۴ میلیارد نفر جمعیت در سال آینده از چین به عنوان پرجمعیت‌ترین کشور جهان پیشی بگیرد.

سفیران - فصل سوم
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید