انجلینا جولی: امیدوارم روزی با دخترانم به افغانستانی که زنان در آن آزادند، سفر کنم

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۵

انجلینا جولی، بازیگر و سفیر سازمان پناهندگان ملل متحد در مقاله‌ای در مجله تایم به شدت از سیاست‌های طالبان در برابر زنان افغان انتقاد کرد.

او با ستایش از «مقاومت و نیروی» زنان افغانستان گفت: «این رویای من است که با دخترانم به سرزمین زیبای تان سفر کنیم و شما را آزاد ببینم.»

او نوشت که ایمان دارد این «لحظات تاریک مانند گذشته در تاریخ افغانستان» پایان خواهد یافت و «اطمینان دارد که این پایان راه نخواهد بود.»

طالبان به رغم انتقادات داخلی و بین المللی از محرومیت زنان و دختران از کار و آموزش، اصرار دارند که «زنان افغان به تمام حقوق شان رسیده اند.»

جولی با انتقاد شدید از برخورد طالبان با زنان نوشت: «زنان بازهم در خیابان‌ها لت و کوب می‌شوند یا شبانه از خانه‌های شان بیرون برده شده و شکنجه می‌شوند. زندان‌های این کشور پر از زندانیان سیاسی زن است. گزارش‌هایی در مورد ربودن دختران و ازدواج اجباری شان با طالبان نشر شده است.»

جولی از ایالات متحده خواست که «از دادن امتیازات دیپلوماتیک بیشتر به طالبان به هزینه زنان و دختران افغان خودداری کرده و راه‌های حمایت بیشتر از آن را پیدا کند.»

او برخلاف طالبان که مدعی «ثبات و امنیت بی‌سابقه» در افغانستان اند، باور دارد، «صلحی که بر بنیاد سرکوب زنان ایجاد شود، به هیچ وجه صلح نیست، زیرا اعضای این جامعه به طور پیوسته باهم در جنگ اند.»

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید