چند نهاد بین المللی خواهان وضع مجدد ممنوعیت سفر بر تمام مقامات طالبان شدند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۵

سازمان دیده‌بان حقوق بشر و چند نهاد بین المللی دیگر از امریکا خواستند تا معافیت مقامات طالبان از ممنوعیت سفرهای خارجی که توسط شورای امنیت وضع شده، لغو گردد.

آنها می‌گویند ممنوعیت پرواز و برخی اقدامات تنبیهی و هدفمند دیگر تا زمان تغییر سیاست‌های طالبان علیه زنان ادامه پیدا کند.

دیده بان حقوق بشر، موسسه صلح و زنان دانشگاه جورج تاون و چند نهاد دیگر روز سه شنبه پیشنهاداتی را خطاب به کاخ سفید و وزارت خارجه امریکا انتشار دادند.

آنها گفتند که مساله وضعیت زنان و دختران افغانستان باید جز تعامل ایالات متحده با طالبان شود. زیرا، به گفته آنان، وضعیت زنان پس از تسلط طالبان بر افغانستان شدیداً رو به وخامت گرائیده است.

این سازمان‌ها از حکومت امریکا خواستند که «حسابگیری از طالبان در مورد حقوق زنان افغان را بخشی از تعامل دیپلوماتیک خود با این گروه سازد.»

یکی از پیشنهادات مهم این سازمان‌ها، پایان بخشیدن به معافیت موقت رهبران طالبان از ممنوعیت سفر به خارج است که در چارچوب تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل بر این گروه اعمال شده است.

شورای امنیت با تعلیق این ممنوعیت تلاش کرد که زمینه سفر طالبان برای اشتراک در مذاکرات صلح با ایالات متحده را در قطر و کشورهای دیگر فراهم کند.

این سازمان‌ها امیدوارند که «ختم معافیت از ممنوعیت پرواز برای تمام مقامات طالبان و روی دست گرفتن اقدامات تعزیری هدفمند علیه مقامات و نهادهای بیشتر طالبان که در نقض حقوق زنان دست دارند، تا زمانی ادامه پیدا کند که این گروه در سیاست‌های تبعیض آمیز خود علیه زنان و دختران افغان تجدید نظر کند.»

دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید