خانواده‌های قربانیان ۱۱سپتامبر: افغان‌ها بیشتر از ما به دارایی‌های مسدودشده خود نیاز دارند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۶

حدود ۸۰ عضو خانواده‌ قربانیان ۱۱سپتامبر در نامه‌ای می‌گویند که افغان‌ها بیشتر از آنان به ذخایر بانک مرکزی افغانستان نیاز دارند و از جو بایدن می‌خواهند ذخایر مذکور را به افغان‌ها برگرداند.

به گفته آنان پرداخت غرامت از پول مذکور «از نظر قانونی مشکوک و از نظر اخلاقی اشتباه» است.

آنان همچنین از رئیس جمهور امریکا می‌خواهند که فرمان اجرایی خود مبنی بر پرداخت غرامت به اعضای خانواده قربانیان ۱۱ سپتامبر از ۷ میلیارد دالر پول مسدودشده افغانستان را لغو کند.
در نامه نزدیک به ۸۰ عضو خانواده‌ قربانیان ۱۱ سپتامبر که روز سه‌شنبه ۲۵ اسد به رئیس جمهور امریکا فرستاده شد، آمده است: «هر گونه استفاده از ۷ میلیارد دالر برای پرداخت غرامت به اعضای خانواده ۱۱ سپتامبر از نظر قانونی مشکوک و از نظر اخلاقی اشتباه است. دستور دهید و تایید کنید که وجوه بانک مرکزی افغانستان تنها متعلق به مردم افغانستان است.»

آنان با تاکید افزودند که افغان‌ها بیش از آنها به این پول نیاز دارند.
رئیس جمهور امریکا در ماه فبروری سال جاری میلادی یک فرمان اجرایی صادر کرد که بر اساس آن، ۳. ۵ میلیارد دالر ذخایر بانک مرکزی افغانستان برای پرداخت غرامت به قربانیان تروریزم استفاده خواهد شد.

ایالات متحده و طالبان در حال مذاکره بودند تا مکانیزمی طراحی کنند که از طریق آن ۳.۵ میلیارد دالر از ۷ میلیارد دالر پول مسدودشده افغانستان را بدون دسترسی این گروه، به مردم افغانستان بازگرداند. اما حضور ایمن الظواهری، رهبر القاعده در کابل، فعلاً این مذاکرات را ملغا کرده است.

در نامه آمده است: «قربانیان تروریسم، از جمله اعضای خانواده قربانیان ۱۱ سپتامبر، حق حضور در دادگاه را دارند. اما آنها مستحق پولی نیستند که قانوناً متعلق به مردم افغانستان است.»
آنان می‌گویند که که اعضای خانواده‌ قربانیان ۱۱ سپتامبر از جمله برخی از امضاکنندگان نامه، سال‌ها پیش به دادخواست‌های مختلف پیوستند و به دنبال عدالت بودند.

اما تاکید می‌کنند : «اما هیچ یک از اعضای خانواده ۱۱ سپتامبر به دنبال گرفتن پول از افغان‌ها نیستند؛ آنانی که اکنون با گرسنگی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند.»

به گزارش رسانه پولیتیکو، آیدان سالمونه، یکی از امضا کنندگان این نامه که پدرش در حادثه ۱۱ سپتامبر کشته شد، می‌گوید: «ما امیدواریم درخواست ما نشان دهد که اعضای خانواده ۱۱ سپتامبر بیشتر از تعداد معدودی که شکایت کرده اند، به این موضوع اهمیت می‌دهند، و امیدواریم شاهد استفاده عادلانه از تمام وجوه مسدود شده افغانستان باشیم.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
سپړنه

رادیو

پادکست‌ها