سفیر پیشین ایران در افغانستان: جبهه مقاومت ملی از کشورهای غربی حمایت دریافت نمی‌کند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۶

محمدرضا بهرامی، سفیر پیشین ایران در افغانستان می‌گوید هنوز هیچ نشانه‌ای ندیده‌ام که جبهه مقاومت ملی هدف‌گیری و رویکردش متاثر از کشورهای غربی باشد.

پیشتر، کاظمی قمی، نماینده ایران برای افغانستان گفته بود که امریکا با سازماندهی جبهه مقاومت به‌دنبال ایجاد آشوب‌ در افغانستان است.

محمد رضا بهرامی روز سه شنبه ۲۵ اسد، در نشستی به مناسب یک سالگی سقوط جمهوریت در تهران تاکید کرد که او تا هنوز نشانه‌ای مبنی بر اینکه جبهه مقاومت ملی از کشورهای غربی حمایت دریافت می‌کند، ندیده است.

سفیر پیشین ایران در مورد جبهه مقاومت ملی افزود که این جبهه متشکل از مجاهدین و نیروهای امنیتی سابق افغانستان هستند.

چند روز پیش، حسین کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران برای افغانستان با دروغ خواندن مقاومت ملی در افغانستان ادعا کرد که امریکا ۷ هزار نفر را داخل خاک خود برای به‌کارگیری در برنامه‌های آتی ساماندهی می‌کند.

رسانه‌های جمهوری اسلامی ایران به نقل از کاظمی قمی نوشتند که "امریکایی‌ها در تلاش برای ایجاد جنگ‌های مذهبی بین شیعه و سنی و همچنین بین قومیت‌ها هستند."

کاظمی قمی همچنین ادعا کرده است که "بخشی از عناصر سازمان امنیتی دولت سابق در بخشی از انفجارهای بزرگ همکاری داشتند."

جمهوری اسلامی ایران حکومت طالبان را به رسمیت نشاخته است و در جریان یک سال گذشته چندین بار نیروهای مرزی ایران و طالبان در ولایت نیمروز درگیری نظامی داشته‌اند. با این حال و علی‌رغم تنش میان آنها بر سر حقابه ایران از رودخانه هلمند، مقام‌های ایران و طالبان تلاش کرده‌اند روابط شان را بهبود ببخشند.

ماه گذشته، پس از حمله نظامی طالبان برای سرکوب مولوی مهدی، تنها فرمانده هزاره تبار طالبان در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل، نماینده ایران امریکا را متهم به جنگ افروزی کرد. آن زمان آقای قمی به سیاستمداران افغانستان توصیه کرده بود که از قضیه بلخاب فاصله بگیرند.

پربیننده‌ترین‌ها

تنش چین و تایوان
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید