بزرگترین جشنواره کاغذپران‌بازی در همبستگی با مردم افغانستان در بریتانیا برگزار می‌شود

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۶

قرار است گروهی از هنرمندان و کنش‌گران افغان با هدف همبستگی با مردم افغانستان، جشنواره کاغذپران‌بازی با نام «با من پرواز کن» را در شهرهای مختلف بریتانیا راه‌ بیندازند.

شرکت کنندگان در این جشنواره در روز ۲۹ اسد، با این سرگرمی محبوب افغان‌ها حمایت خود را از افغانستان بیان می‌کنند.

به نقل از سایت خبری میترو، طراح این برنامه فرهنگی سنجر قیام است.الهام احساس، بازیگر و کارگردان و الهه سرور، آوازخوان افغان نیز در سازماندهی این پروژه کمک کرده‌اند.

این جشنواره با همکاری موسسه «افغان اید»، کمک‌های مالی را برای حمایت از زنان روستایی افغانستان جمع‌آوری خواهد کرد.

با بازگشت دوباره طالبان به قدرت آن‌ها یک‌بار دیگر کاغذپران‌بازی و همچنین سایر هنرها از جمله تئاتر، موسیقی، رقص و هنر را ممنوع کردند.

در این رویداد فرهنگی، بازدیدکنندگان می‌توانند از طریق شرکت در کارگاه‌های آموزشی، کاغذپران‌ بسازند و در مورد اهمیت فرهنگی کاغذپران در افغانستان بیاموزند.

سنجر گفت: «در افغانستان کاغذپران‌ها فضای منحصر به فردی را بین هنر و ورزش ملی ایجاد می‌کنند.» به گفته او، آن‌ها نماد جهانی بیان، مهارت و غرور فرهنگی هستند.

الهام احساس نیز درباره این جشنواره می‌گوید: «این اقدامی برای همبستگی با مردم افغانستان و فرصتی برای همه ما است تا دور هم جمع شویم و رشته‌هایی را که ما را به این کشور، فرهنگ و مردمش وصل می‌کند، بین انگشتان خود احساس کنیم.»

الهام افزود: «در طول زندگی من، رنگ‌های کشورم ۱۵ بار عوض شده اما ما همیشه کاغذپران به آسمان فرستاده‌ایم.»

او ادامه داد: «رنگ‌ها تغییر می‌کنند اما آسمان ما همان است. بیایید به آسمان برویم و یادمان باشد که پرچم افغانستان یک بار دیگر محو شده است.»

این جشنواره قرار است تا در سراسر برایتون، برادفورد، دوور، فولکستون، گلاسکو، لیورپول، لندن، منچستر، نورث همپتون شایر، اسکانتورپ و شفیلد برگزار شود.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید