عفو بین‌الملل با بر شمردن نقض حقوق بشر توسط طالبان: افغانستان در آستانه ویرانی قرار دارد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۷

در یک‌سالگی سقوط جمهوریت، عفو بین‌الملل می‌گوید طالبان از زمان به قدرت رسیدن، دور جدیدی از نقض حقوق بشر را آغاز کرده و پس از یک‌سال، افغانستان امروز در آستانه ویرانی غیرقابل بازگشت قرار دارد.

این سازمان خطاب به طالبان تاکید کرده نقض حقوق بشر در افغانستان را متوقف کنید.

در بیانیه‌ای که در سایت سازمان عفو بین‌الملل منتشر شده آمده است که نه تنها مقامات طالبان وعده خود را مبنی بر حمایت از حقوق مردم افغانستان به ویژه حقوق زنان زیر پا گذاشته‌اند، بلکه چرخه خشونت را از سر گرفته‌اند و با مصونیت کامل دست به نقض حقوق بشر زده‌اند.

به گفته این سازمان، طالبان در یکسال به طور سیستماتیک نهادهای کلیدی برای حمایت از حقوق بشر را منحل، و آزادی بیان، محاکمه عادلانه و حقوق اساسی زنان و دختران را سلب کردند.

در بیانیه تاکید شده که هزاران شهروند افغانستان به طور خودسرانه توسط طالبان بازداشت، شکنجه، ناپدید و حتی کشته شده‌اند. روزنامه نگاران، فعالان، مدافعان حقوق بشر، هنرمندان، دانشگاهیان، اقلیت‌های مذهبی و قومی نیز همچنان در معرض خطر قرار دارند.

با وجود شواهدی که سازمان‌های بین‌المللی و نهادهای حقوق بشر ارائه کرده‌اند، طالبان مدعی هستند که مرتکب نقض حقوق بشر نشده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان حتی مدعی است که وضعیت حقوق بشر در افغانستان در مقایسه با ۲۰ سال گذشته بهتر شده است.

با این حال سازمان عفو بین‌المللی تاکید دارد که حقوق بشر به طور وسیعی در همه بخش‌ها توسط طالبان نقض شده است.

این سازمان با بیان اینکه طالبان مرتکب نقض فاحش حقوق بشر شده‌اند و قتل‌های تلافی‌جویانه، حمله به اقلیت‌های مذهبی، آدم‌ربایی و بازداشت خبرنگاران از جمله آن‌هاست، بر ایجاد مکانیزم برای تحقیق و پاسخگویی موثر تاکید کرده است.

خبرهای ساعت ۱۰ شب
سفری در پاکستان
خبرهای ساعت ۱۰ شب

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید