امیرخان متقی: حکومت طالبان بدون آنکه به رسمیت شناخته شود با برخی کشورها وارد تعامل شده است

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۷

امیرخان مقتی، وزیر خارجه طالبان می‌گوید با آنکه کشورها حکومت طالبان را به طور علنی به رسمیت نشناخته‌اند، اما طالبان مانند یک حکومت رسمی با برخی کشورها وارد تعامل شده است. آقای متقی در نشست قندهار گفت که طالبان در فقدان مشروعیت بین‌المللی به خوبی از افغانستان نمایندگی کرده است.

طالبان روز پنجشنبه ۲۷ اسد، از برگزاری یک نشست بزرگ در قندهار خبر دادند. طبق اعلام طالبان، بیش از سه هزار بزرگ قومی، عالم دین، فرهنگیان و مقام‌های طالبان در این نشست شرکت کرده‌اند.

امیرخان متقی در این نشست گفته است که طالبان مشغول تدوین سیاست خارجی است و مدعی شده است که حکومت طالبان در این زمینه دستاوردهای مهم داشته است. این مقام ارشد طالبان بار دیگر تاکید کرده است که طالبان خواهان روابط مثبت با جهان است و از جامعه جهانی نیز خواسته است که به افغان‌ها اجازه دهند مانند دیگر کشورها زندگی خوشی داشته باشند.

به نظر می‌رسد منظور آقای متقی از عدم مداخله جامعه جهانی، اعمال فشار بر طالبان در خصوص محرومیت زنان از آموزش و کار و فقدان تشکیل حکومت فراگیر با حضور همه گروه‌های قومی و مذهبی است.

وزیر خارجه طالبان در نشست قندهار افزوده است که طالبان با حمایت مردم که نشان دهنده مشروعیت مردمی این گروه است، کنترل افغانستان را در جریان ۱۱ روز بدست گرفتند.

مقام‌های طالبان هدف از برگزاری نشست قندهار را بررسی وضعیت جاری افغانستان و برخی مسائل ملی و عمومی اعلام کرده‌اند.

به گزارش باختر، ملا خیرالله خیرخواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ طالبان نیز در نشست قندهار گفته است که پیروزی طالبان بر افغانستان «وجدان‌های همه مسلمانان را بیدار کرده است.»

نشست طالبان در قندهار دومین نشست بزرگ این گروه طی یک سال گذشته است. وزیر اطلاعات و فرهنگ طالبان در این نشست بار دیگر پیروزی طالبان بر افغانستان را تبریک گفت. او افزود: «یک نفر در حج به من گفت که آمده‌ام تا رهبران امارت اسلامی طالبان را ببینم.»

خبرهای ساعت ۱۰ شب
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید