سرور دانش: مولوی مهدی با جدا شدن از طالبان، اندیشه متحجرانه آنان را محکوم کرد

جمعه ۱۴۰۱/۰۵/۲۸

سرور دانش، معاون دوم رئیس‌جمهور سابق افغانستان کشته شدن مولوی مهدی مجاهد به دست طالبان را «جنایت ضد بشری» می‌داند و می‌گوید که او با جدا شدن از طالبان «اندیشه انحصارگرایانه و متحجرانه» این گروه را محکوم کرد. دانش می‌افزاید که مولوی مهدی شعار برابری میان همه اقوام را مطرح کرد.

وزارت دفاع طالبان چند روز پیش اعلام کرد که مولوی مهدی مجاهد، فرمانده ناراضی این گروه را در مرز هرات با ایران دستگیر کرده و کشته است. آقای دانش در صفحه فیسبوک خود با ابراز شک درباره کشته شدن مولوی، نوشت که هنوز برای راست بودن این خبر هیچ سند موثقی از طرف طالبان ارائه نشده است.

اما محمد محقق، رئیس حزب وحدت اسلامی کشته شدن او را تایید کرده است.

آقای دانش می‌نویسد: «فرمانده مهدی بلخابی درست است که مدتی با گروه طالبان بود؛ اما بعد از مدت کمی از حاکمیت این گروه، از آنان جدا شد و اندیشه انحصارگرایانه و متحجرانه طالبان را محکوم کرد.»

سرور دانش می‌گوید که مولوی مهدی «وفاداری خود به راه و رسم و اندیشه» عبدالعلی مزاری، رهبر فقید حزب وحدت اسلامی را اعلام کرد و آغازگر جنگ نبود.

آقای دانش می‌افزاید که در صورت درست بودن کشته مولوی مهدی، او با «مکر و فریب و خدعه و با شیوه استخباراتی» کشته شده است.

مولوی مهدی مجاهد، رئیس پیشین استخبارات طالبان در بامیان بود و پس از برکناری از این سمت، راه خود را از طالبان نیز جدا کرد و در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل به مقاومت مسلحانه علیه این گروه ادامه داد.

طالبان با بسیج نیرو به این ولسوالی حمله کردند و مولوی مهدی به کوه‌های اطراف ولسوالی عقب‌نشینی کرد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان آنزمان گزارش داد که طالبان در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل تعداد زیادی از غیرنظامیان را تیرباران کرده و خانه‌های آنان را نیز به آتش کشیده‌اند.

این کمیسیون گفت که طالبان اسیران و افراد تسلیم‌شده را به قتل رسانده، بر اماکن غیرنظامی حمله، خطوط تلیفون را قطع، راه‌های مواصلاتی را مسدود و مردم را به کوه‌ها آواره کرده‌اند.

سازمان ملل نیز گفت که حمله طالبان بر ولسوالی مذکور باعث آواره شدن ۲۷ هزار باشنده این منطقه شده است.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید