پوتین به بازرس‌های آژانس انرژی اتمی اجازه داد که از نیروگاه زاپوریژیا دیدار کنند

شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۹

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه پس از صحبت تلیفونی با همتای فرانسوی خود، به سفر بازرسان آژانس انرژی اتمی سازمان ملل برای دیدار از نیروگاه اتمی راپوریژیا از طریق اوکراین موافقت کرد.

پوتین پیش از این اصرار داشت که بازرس‌های مذکور باید از طریق روسیه به این نیروگاه سفر کنند.

رهبر روسیه همچنین هشدار داد که جنگ در اطراف این نیروگاه ممکن است منجر به یک "فاجعه" شود.

دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه پس از صحبت تلیفونی امانویل مکرون و ولادیمیر پوتین تصریح کرد که پوتین از درخواست خود مبنی بر سفر تیم آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سایت از طریق روسیه صرف نظر کرد و گفت که تیم مذکور می‌تواند از طریق اوکراین وارد نیروگاه شود.

به گزارش شبکه خبری الجزیره، کرملین نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که پوتین و مکرون توافق کردند که مقامات ناظر هسته‌ای سازمان ملل باید «در اسرع وقت» بازرسی‌ها را برای «ارزیابی وضعیت واقعی» این نیروگاه انجام دهند.

در همین حال رافائل گروسی، رئیس آژانس اتمی سازمان ملل متحد از موضع روسیه استقبال کرده و گفته حاضر است رهبری تیم تحقیقاتی این آژانس به اوکراین را به عهده بگیرد.

نیروگاه زاپوریژیا در ماه مارچ از سوی روسیه تصرف شد. این نیروگاه را نیروهای روسی محافظت می‌کنند اما مدیریت آن را هنوز تکنسین‌های اوکراینی به عهده دارند.

پیش از این روسیه و اوکراین یکدیگر را متهم می‌کردند که به این نیروگاه راکت پرتاب می‌کنند.

کرملین افزود: «پوتین همچنین تاکید کرد که گلوله‌باران سیستماتیک نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا توسط ارتش اوکراین خطر یک فاجعه بزرگ را ایجاد می‌کند.»

اوکراین اما روسیه را متهم می‌کند که از این نیروگاه به عنوان سنگر نظامی استفاده می‌کند و سربازان زیادی را آنجا مستقر کرده است.

دیدگاه
جهان‌نما
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید