گردهمایی جامعه ادبی نیویارک برای حمایت از سلمان رشدی

شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۲۹

یک هفته بعد از حمله به نویسنده رمان آیات شیطانی،‌ گروهی از نویسندگان، ناشران و اعضای جامعه اکادمیک نیویارک در مقابل کتابخانه عمومی منهتن گردهم آمدند تا حمله به سلمان رشدی را محکوم کنند. شرکت‌کنندگان پلاکاردهایی را حمل می‌کردند که بر آن نوشته شده بود: در کنار سلمان رشدی بایستیم.

این گردهمایی روز جمعه، ۲۸ اسد با خواندن بخش‌هایی از آثار سلمان رشدی از سوی نویسندگان معروف و نزدیکان سلمان رشدی آغاز شد.

حامیان آزادی بیان می‌گویند هدف آنها از برگزاری این گردهمایی حمایت از سلمان رشدی و دفاع از آزادی بیان است.

انجمن قلم امریکا از کسانی که نتوانسته‌اند در این برنامه شرکت کنند خواسته است با میزبانی یک مطالعه عمومی از آثار رشدی، حمایت‌شان را از او نشان دهند.

به کاربران شبکه‌های اجتماعی توصیه شده است با استفاده از هشتگ StandWithSalman#، ویدیوهایی را حین خواندن بخش‌هایی از کارهای رشدی منتشر کنند.

این مراسم برگرفته شده از مدل قرائت عمومی رمان آیه‌های شیطانی است که چند روز پس از اعلام فتوا علیه رشدی در سال ۱۹۸۹ برگزار شد و بیش از سه هزار نفر در آن شرکت کردند.

حدود یک سال پس از انتشار رمان «آیه‌های شیطانی»، روح‌الله خمینی در زمستان ۱۳۶۷ در یک فتوا، حکم قتل سلمان رشدی را صادر کرد.

هادی مطر، ضارب سلمان رشدی، در مصاحبه‌ای ویدیویی با نیویورک پست، از روح‌الله خمینی تمجید کرد اما با استناد به هشدار وکیل خود، نگفت که برای حمله به رشدی از فتوای خمینی الهام گرفته است یا خیر.

نیویورک پست پیش‌تر نیز به نقل از منابع امنیتی گزارش داده بود بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد که ضارب رشدی در شبکه‌های اجتماعی مطالبی را در حمایت از جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران و افراط‌گرایی شیعی منتشر کرده است.

رسانه‌های امریکا همچنین گزارش دادند هادی مطر یک گواهی‌نامه رانندگی جعلی با نام حسن مغنیه داشته که این نام و نشان مشابه نام خانوادگی عماد مغنیه، از فرماندهان پیشین حزب‌الله لبنان است.

عماد مغنیه در سال ۲۰۰۸ در دمشق کشته شد.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید