وزارت دفاع روسیه روز شنبه اوکراین را متهم کرد که برخی از نظامیان روسی را در منطقه زاپوریژیا در جنوب‌شرقی اوکراین مسموم کرده است. روسیه از این کار به عنوان «تروریزم کیمیایی» یاد کرد اما وزارت داخله اوکراین گفت ممکن سربازان روسی با مصرف غذای تاریخ‌گذشته، مسموم شده باشند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع روسیه گفت که تعدادی از نظامیان روسی در ۳۱ جولای با علائم مسمومیت شدید به بیمارستان نظامی منتقل شدند. این وزارت افزود که آزمایشات نشان داد یک ماده سمی به نام سم بوتولینوم نوع (B) در بدن آنها وجود دارد.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «در مورد تروریزم کیمیایی که توسط رژیم زلنسکی اعمال شده است، روسیه در حال آماده‌سازی شواهد است.»

وزارتخانه مذکور اما نگفته است که چه تعداد از سربازان مسموم شده و وضعیت آنها در حال حاضر چگونه است.

سم بوتولینوم نوع (B)می تواند کشنده باشد و در صورت مسمومیت بیمار فلج می‌شود اما پس از درمان دوباره حرکات بدنش به حالت عادی برمی‌گردد. این سم می‌تواند مصارف پزشکی نیز داشته باشد.

آنتون گراچنکو، مشاور وزارت داخله اوکراین در واکنش به اتهام روسیه گفت: «وزارت دفاع روسیه توضیح زیاد نمی‌دهد. مسمومیت ممکن است ناشی از مصرف کنسرو گوشت تاریخ گذشته باشد که سم بوتولینوم در آن اغلب یافت می‌شود.»

در همین حال، وزارت دفاع روسیه گفت که در حال انجام تحقیقات تکمیلی در مورد حادثه‌ای است که باعث بیمار شدن ولدیمیر سالدو، فرماندار منطقه خرسون اوکراین شد.

سالدو، شهردار سابق خرسون بود و پس از تصرف این منطقه از سوی روسیه، مسکو او را فرماندار این منطقه تعیین کرد. روسیه مشکوک است که او نیز مسموم شده است.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید