فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران: طالبان فورا فیلم‌ساز امریکایی و همکار افغانش را آزاد کنند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۲

فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران با انتشار بیانیه‌ای از طالبان خواسته که فورا ایور شیرر، خبرنگار و فیلمساز امریکایی و فیض‌الله فیض، همکار افغانش را آزاد کنند.

در بیانیه فدراسیون آمده است که طالبان روز چهارشنبه ۲۶ اسد، این دو تن را مورد آزار و اذیت قرار دادند و بازداشت کردند.

فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران (IFJ) بزرگترین سازمان دربرگیرنده روزنامه‌نگاران در جهان است.

طبق گزارش‌ها، ایور شیرر و فیض‌الله فیض در حال فیلمبرداری در شیرپور کابل بودند که طالبان آنان را بردند. در این منطقه چندی پیش ایمن ظواهری، رهبر القاعده توسط حمله پهپادی امریکا مورد هدف قرار گرفت و کشته شد.

فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران می‌گوید نمایندگان وابسته به این نهاد روز دوشنبه ۳۱ اسد از مقامات طالبان خواهان توضیح درباره محل نگهداری افراد بازداشت شده شدند، اما جزئیاتی ارائه نشد.

شیرر در ماه فبروری ۲۰۲۲ پس از دریافت مجوز کار از وزارت امور خارجه طالبان برای تولید مستندی درباره تاریخ افغانستان وارد کابل شد.

فدراسیون بین‌المللی خبرنگاران گفته کار شیرر در ماه‌های اخیر موضوع مورد بررسی طالبان بوده، ابتدا در ماه جون با او تماس گرفته شد و از او خواسته شد تا تمام کارهای خود را در افغانستان به وزارت خارجه ارائه کند و بار دیگر در ماه جولای.

این نهاد با بیان اینکه بازداشت خودسرانه روزنامه‌نگاران توسط طالبان نشان دهنده بی‌توجهی کامل این گروه به آزادی مطبوعات است، خطاب به طالبان تاکید کرده که خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ها باید بتوانند کار خود را بدون مداخله و آزار و اذیت انجام دهند.

مقامات طالبان تاکنون در مورد بازداشت این فیلم‌ساز امریکایی و همکار افغانش ابراز نظر نکرده‌اند.

این در حالیست که امروز چهارشنبه، ملاخیرالله خیرخواه، وزیر اطلاعات و فرهنگ طالبان در نشستی در کابل مدعی شد این گروه به آزادی بیان متعهد است.

خبرها
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید