اشرف غنی: به افغانستان تحت کنترول طالبان بازنمی‌گردم

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۰۴

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور پیشین افغانستان در مصاحبه با شبکه پی‌بی‌اس می‌گوید حاضر نیست به «افغانستان تحت کنترول طالبان» بازگردد. او گفت آرزو دارد به افغانستانی برگردد که شهروندانش حس تعلق به آن داشته باشند. به گفته او ظلم طالبان بر مردم، باعث شکل‌گیری مقاومت علیه این گروه می‌شود.

اشرف غنی گفته که به ارزش ۵ میلیون دالر سرمایه شخصی داشت و نمی‌داند چقدر آن غارت شده است. او می‌افزاید که برنامه‌ای برای ترک افغانستان نداشت و «اگر چنین برنامه‌ای می‌داشتم، افغانستان را با چیزهای بیشتری ترک می‌کردم، نه با تنها لباس جانم.»

او یک بار دیگر فرار خود را توجیه کرد و افزود که متعهد به دفاع از جمهوریت بود، اما هیچ کسی برای دفاع از نظام باقی نمانده بود. رئیس‌جمهور پیشین تاکید کرد که: «قربانی کردن من نیز نمی‌توانست جمهوریت را حفظ کند.»

آقای غنی در پاسخ به سوالی که آیا از مقاومت به رهبری مسعود حمایت می‌کند، طفره رفت اما گفت که رفتار طالبان با مردم مقاومت علیه این گروه را شکل می‌دهد.

غنی افزود: «شیوه‌ای که طالبان با مردم رفتار می‌کنند، احتمال مواجه شدن با مقاومت مردمی را بالا می‌برد. ظلم و سرکوب طالبان و انکار حقوق شهروندان، باعث مقاومت علیه این گروه می‌شود.»

او می‌گوید که افغانستان به «صلح مردمی» نیاز دارد نه به صلح میان «جنگ‌سالاران.»

غنی از امریکا و کشورهای دیگر خواست تا با توجه به بحران اقتصادی موجود در افغانستان، به مردم این کشور کمک کنند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
خبر ورزشی
دیدگاه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید