زلنسکی: قطع برق نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا، جهان را در یک قدمی فاجعه هسته‌ای قرار داد

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۰۴

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت که با قطع برق نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا در نتیجه گلوله‌باران روسیه، جهان در یک قدمی فاجعه هسته‌ای قرار گرفت. او می‌افزاید که تکنسین‌های اوکراینی به موقع جنراتورهای دیزلی را فعال ساختند و با تامین دوباره برق، از یک فاجعه هسته‌ای جلوگیری شد.

روسیه با تایید قطع برق نیروگاه هسته‌ای مذکور اما گلوله‌باران سربازان اوکراینی را عامل قطع شدن برق در این نیرگاه می‌داند.

ولادیمیر روگوف، یک مقام منصوب شده از سوی روسیه در شهر اشغالی انرودار در نزدیکی نیروگاه هسته‌ای، گفت: «قطع برق نیروگاه هسته‌ای در نتیجه تحرکات نیروهای اوکراینی صورت گرفت.»

سازمان انرژی اتمی اوکراین گفت که این اولین بار بود که برق نیروگاه هسته‌ای به صورت کامل قطع می‌شد.

قطع برق نیروگاه هسته‌ای مذکور خطر رسوب مواد رادیو اکتیو به زمین را افزایش داد و برخی کارشناسان هشدار دادند که در صورت احیا نشدن سیستم برق این نیروگاه، جهان با یک فاجعه دیگر هسته‌ای مواجه خواهد شد.

در تصاویری که روز چهارشنبه از ماهواره گرفته شده است، مشاهده می‌شود که شعله‌های آتش در نزدیکی راکتور هسته‌ای وجود دارد.

رئیس جمهور اوکراین حملات موشکی نیروهای روسی را عامل آتش‌سوزی خواند و در سخنرانی شبانه خود مسکو را متهم کرد که اوکراین و اروپا را در یک قدمی فاجعه قرار داده است.

روسیه نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا، بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا را در ماه مارچ تصرف کرد و از آن زمان تاکنون آن را کنترول کرده است، اما تکنسین‌های اوکراینی هنوز آن را اداره می‌کنند.

سازمان ملل به دنبال دسترسی به این نیروگاه است و خواستار غیرنظامی شدن منطقه شده است. به گزارش رویترز، رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه گفت که مقامات این سازمان «بسیار به زودی» قادر به بازدید از زاپوریژیا خواهند شد.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید