نماینده امریکا از كشورهای اسلامی خواست صدای پيشرو برای احقاق حقوق زنان افغانستان باشند

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۰۴

نماینده ویژه ایالات متحده در امور زنان افغانستان، از کشورهای اسلامی خواست برای احقاق حقوق زنان در افغانستان صدایشان را بلند کنند. رینا امیری به روزنامه سعودی گزت گفت جهان اسلام به عربستان نگاه می‌کند، بنابراین مهم است که پادشاهی سعودی صدای پیشرو در مقابله با تفکر طالبان باشد.

خانم امیری در مصاحبه با روزنامه سعودی گزت از کشورهای اسلامی خواست تا با طالبان تعامل کنند و با چالش کشیدن طرز فکر طالبان افغان‌ها را متعهد بسازند کنند تا به روایت‌های طالبانی نی بگویند.

نماینده ویژه امریکا در امور زنان افغانستان تاکید داشت که نهادهایی مانند شورای همکاری خلیج فارس و سازمان همکاری اسلامی می‌توانند به مردم أفغانستان نشان دهند که آنها رها نشده‌اند و برادران و خواهرانشان در جهان اسلام در کنار آنها بوده و از حقوق آنها در چارچوب اسلام دفاع می‌کنند.

نماینده ایالات متحده از کمک ۳۰میلیون دالری عربستان سعودی به صندوق امانتی بشردوستانه افغانستان که سازمان همکاری اسلامی و بانک توسعه اسلامی تأسیس کرده‌اند، قدردانی کرد.

خانم امیری وضعیت حقوق بشر را یک سال پس از تسلط طالبان بسیار بدتر خواند و آن را «یک تراژدی بزرگ» توصیف کرد.

او گفت که از ۳ حمل امسال بدین سو حداقل ۱۶ فرمان برای محدود کردن حقوق زنان و دختران و اعمال سایر تدابیر قهقرایی فزاینده در مورد نحوه پوشش و آزادی‌های اجتماعی آنها صادر شده است.

نماینده ویژه امریکا در امور زنان افغانستان افزود: «زنان احساس می کنند که در زندان افتاده اند. آنها امید خود را از این که ممکن است در آینده به آن‌ها و ظرفیتشان برای کمک به کشورشان عاملیت داده شود، از دست داده‌اند.»

او با اشاره به دودستگی طالبان بر سر موضوع آموزش دختران گفت که طالبان در درون خود حتا حاضر نیستند به طالبانی که دیدگاه متفاوتی دارند اجازه بدهند که تفاوت دیدگاهشان را در سیاست خود منعکس کنند.

وی در مورد تحریم های آمریکا علیه طالبان گفت که این فقط آمریکا نیست که تحریم ها را علیه طالبان اعمال می کند. سازمان ملل نیز تحریم هایی را اعمال کرده است. به گفته او این تحریم‌ها ناشی از اقدامات خود طالبان است که تاکنون انجام داده‌اند.

او در ادامه گفت که مساله افغانستان به دلیل این که فقط جنبه خیریه و انسانی ندارد و منافع استراتژیک کشورها به آن مربوط است باید در اولویت قرار بگیرد.

به باور خانم امیری با توجه به شدت گیری بحران انسانی و افراطی‌گری در افغانستان این کشور به یک تهدید امنیتی برای بقیه جهان تبدیل خواهد شد.

وی تاکید کرد که مشکلات افغانستان تنها برای این کشور باقی نخواهد ماند و تشدید بحران در افغانستان مشکلاتی را که جهان در حال حاضر با آن روبه روست را پیچیده‌تر خواهد کرد.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
گفت‌وگوی ویژه
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید