فرمانده نیرو‌های ویژه ارتش سابق: کمپ‌های آموزشی القاعده در افغانستان ۱۰ برابر افزایش یافته

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۰۴

جنرال فرید احمدی، فرمانده نیرو‌های ویژه ارتش پیشین می‌گوید: "کمپ‌های آموزشی القاعده در افغانستان ۱۰ برابر بیشتر از سال ۲۰۰۱ افزایش یافته و قوی‌تر حضور دارد."

به گفته او در بعضی ولایت‌ها، کمپ‌های سابق پولیس و اردو که با پول امریکا ساخته شده، فعلا مرکز مشترک تعلیمی القاعده است.

یک روز قبل از این اظهارات نیز بل روجیو، سردبیر نشریه لانگ وار ژورنال گفته بود که القاعده در افغانستان و جهان در مقایسه با قبل از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ از موقعیت قوی‌تری برخوردار است. او افزوده بود که این سازمان قبل از سال ۲۰۰۱ تنها یک پایگاه عمده در افغانستان داشت اما اکنون در سراسر خاور میانه و افریقا پایگاه دارد.

مقامات امریکایی به شمول فرمانده ارتش این کشور قبل از این از احتمال احیای القاعده در افغانستان سخن گفته بودند. شماری از مقامات امریکایی در هفته‌های گذشته گفتند کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر القاعده در قلب شهر کابل تردیدها را درباره روابط نزدیک طالبان و القاعده به یقین بدل کرده است.

در هفته گذشته مخاطبان افغانستان اینترنشنال ویدیوهایی را از ولایت پنجشیر فرستادند که گردش طیاره بدون سرنشین بر فراز این این ولایت را نشان می‌دهد.

روز پنجشنبه ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در یک نشست خبری عبور و مرور طیاره‌های بدون سرنشین بر آسمان افغانستان را تایید کرد و گفت مشخص است که این هواپیماها، متعلق به نیروهای هوایی امریکا است.

سخنگوی طالبان گفت این گروه گردش طیاره‌های امریکایی بر فضای افغانستان را به معنای ادامه "تجاوز امریکا بر افغانستان می‌داند و در گفتگوهای مستقیم با نمایندگان امریکا این مساله را مطرح کرده است.

به نظر می‌رسد که ارتش ایالات متحده امریکا از طریق هوا، فعالیت شبکه القاعده در افغانستان را کنترول می‌کند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبر ورزشی
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید