روزنامه دان: بازگشت گروه‌های تروریستی به افغانستان، پاکستان را با تهدید مواجه می‌کند

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۷

روزنامه پاکستانی دان روز دوشنبه تحلیلی از اعزاز احمد چودری، دیپلمات و رئیس موسسه مطالعات استراتیژیک پاکستان را منتشر کرده که در آن گفته شده است پاکستان و منطقه باری دیگر با یک تهدید مواجه است. زیرا گروه‌های تروریستی در حال بازگشت به افغانستان تحت کنترول طالبان هستند.

رئیس موسسه مطالعات استراتیژیک اسلام‌آباد گفته است: "با توجه به بحران جدی بشردوستانه و اقتصادی در افغانستان، خطر زیادی وجود دارد که این کشور به یک جنگ داخلی دیگر سقوط کند." به گفته او "در خلای حکومتی که در افغانستان ایجاد شده، ستیزه‌جویان و تروریست‌های بیشتری را در جهان به این کشور جذب خواهد شد."

در تحلیل روزنامه دان آمده است پاکستان و کشورهای منطقه باید طالبان افغانستان را متقاعد کنند که "از گروه‌های تروریستی مانند شاخه خراسان داعش، تحریک طالبان پاکستان و ارتش آزادی‌بخش بلوچستان میزبانی نکند."

اعزاز احمد چودری تذکر داده است که اگر طالبان به تعهد خود برای مبارزه با تروریسم و احترام به حقوق اساسی زنان عمل نکنند، از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته نخواهند شد.

در این یادداشت نوشته شده است که طالبان با میزبانی از رهبر القاعده و "عناصر تروریستی مانند تحریک طالبان پاکستان" زیگنال اشتباهی ارسال می‌کنند.

خبرها
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید