گزارش سازمان ملل: رفتار چین با ایغورها مصداق جنایات علیه بشریت است

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۹

میشل باشلت، کمنشر عالی حقوق بشر سازمان ملل روز چهارشنبه گزارش تازه‌ای در باره نقض حقوق مسلمانان چین نشر کرد.

در این گزارش چین متهم شده است که «به طور جدی حقوق بشری مسلمانان ایغور» را در ایالت سین کیانگ نقض کرده است و این نقض حقوق در حد جنایات علیه بشریت است.

چین از باشلت خواسته بود که از انتشار این گزارش خودداری ورزد و محتوای آن را رد کرده بود. باشلت هم اذعان کرد که در مورد این گزارش زیر فشار شدید قرار داشت.

در این گزارش آمده است که «میزان دستگیری خودسرانه و تبعیض آمیز، محدود کردن حقوق اساسی فردی و جمعی ایغورها و دیگر مسلمانان در چین احتمالا در کتگوری جرایم بین المللی، به خصوص جرایم علیه بشریت، قرار می‌گیرد.»

به نقل از گاردین، حکومت چین در واکنش گفته است که این گزارش «بر اساس معلومات نادرست و دروغینی تهیه شده که از سوی دشمنان چین برای بدنام کردن این کشور ساخته شده است.»

امریکا و برخی کشورهای دیگر غربی گفته اند که حبس گسترده ایغورها و دیگر مسلمانان، از بین بردن مساجد و محلات زندگی آنان، سقط جنین و عقیم سازی اجباری به منظور کاهش جمعیت مسلمانان چین، مصداق‌های نسل کشی است. اما در گزارش جدید سازمان ملل از طرح موضوع نسل کشی ایغورها خودداری شده است.

با این حال در این گزارش سازمان ملل تایید می‌کند که اتهاماتی چون شکنجه، خشونت‌های جنسی و عملیات طبی اجباری، علیه دولت چین «معتبر» اند.

این سازمان می‌گوید که دولت چین این اقدامات را به بهانه مبارزه با تروریزم و افراط گرایی انجام داده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید