رژه نظامی با تجهیزات امریکا؛ طالبان می‌گوید خارجی‌ها همه امکانات‌شان را از افغانستان بردند

چهارشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۰۹

درحالیکه طالبان به مناسبت اولین سال خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان با تجهیزات جنگی امریکا در میدان هوایی بگرام رژه نظامی برگزار کردند، ملا حسن آخند، رئیس‌الوزرای طالبان گفت که خارجی‌ها با بیرون شدن از کشور همه امکانات را هم با خود بردند.

طبق اعلام پنتاگون، امریکا پس از خروج به ارزش ۷ میلیارد دالر تجهیزات نظامی را که به دولت افغانستان سپرده بود، در این کشور جا گذاشته است. با سقوط دولت افغانستان، این تجهیزات نظامی در اختیار طالبان قرار گرفت.

مقام‌های ارشد طالبان روز چهارشنبه با حضور در میدان هوایی بگرام اولین سالروز خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان را جشن گرفتند. طالبان در این مراسم هلیکوپترها را به پرواز درآوردند و با وسایل و تجیزات نظامی به جامده امریکا رژه نظامی برگزار کردند.

به گزارش باختر، رئیس‌الوزرای طالبان در این مراسم گفت که پس از سقوط حکومت پیشین «هیچ گونه تاسیسات بنیادی» برای حکومت طالبان به میراث نمانده است.

در دو دهه گذشته، میدان هوایی بگرام یکی از پایگاه‌های اصلی و مرکزی امریکا و نیروهای بین‌المللی در افغانستان بود.

پارسال پس از خروج نیروهای امریکایی از بگرام، مسئولیت این میدان هوایی را حکومت پیشین افغانستان به عهده گرفت.

اشرف غنی، یک ماه قبل از سقوط حکومت در نشست کابینه گفت که به ارزش سه میلیارد دالر در میدان هوایی بگرام سرمایه‌گذاری شده است.

رئیس‌الوزرای طالبان به مناسبت خروج نیروهای امریکایی از افغنستان گفته است: «زمانی که خارجی‌ها از افغانستان بیرون شدند همه چیز را با خودشان بردند و بر افغانستان محدودیت‌ها وضع کردند که سبب غربت و فقر در کشور شد.»

ملا حسن آخند تاکید کرد که فشارها و تحریم‌‌ها بر این گروه نتیجه‌ نمی‌دهد و جامعه جهانی باید از طریق گفتگو وارد تعامل شود.

با گذشت یک سال، هیچ کشوری حکومت طالبان را به رسمیت نشناخته است.

رئیس‌الوزرای طالبان در بخشی از سخنانش گفته است که با خروج نیروهای بین المللی و تسلط این گروه بر افغانستان، حملات هوایی پایان یافته و امنیت در افغانستان تامین شده است.

ملا حسن آخند در حالی از پایان حملات هوایی امریکا سخن می‌گوید که اخیراً رهبر القاعده در اثر حملات هواپیمای بدون سرنشین امریکا در کابل کشته شد.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید