منصور احمد خان: پاکستان بدون تفاهم کشورهای جهان، حکومت طالبان را به رسمیت نمی‌شناسد

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۰

با وجود تلاش طالبان برای به رسمیت شناخته شدن توسط کشورها در یکسال گذشته، پاکستان، اصلی ترین متحد طالبان هنوز آماده این کار نیست.

منصور احمد خان، سفیر پاکستان در کابل به طلوع‌نیوز گفت که «به رسمیت شناسی حکومت افغانستان باید از طریق تفاهم کشورهای همسایه، منطقه و جهان صورت بگیرد.»

طالبان مدعی اند که در سیاست‌ها و رفتارهای شان نسبت به گذشته تغییر آمده و مطالبات عمده جهانی را برآورده کرده اند. مقامات طالبان بیشتر بر تامین امنیت و وضعیت وخیم اقتصادی افغانستان به عنوان دلایل تعامل جهان با این گروه تاکید می‌کنند.

سفیر پاکستان از طالبان خواست که به گروه‌های تروریستی مانند تحریک طالبان پاکستان اجازه فعالیت در افغانستان ندهند. حکومت پاکستان بارها نارضایتی خود را از حملات طالبان پاکستانی بر خاک این کشور ابراز کرده است.

طالبان می‌گویند که به هیچ گروهی اجازه حمله به خاک کشورهای همسایه را نمی‌دهند. با این حال، این گروه تا هنوز نتوانسته است جلو حملات طالبان پاکستانی از خاک افغانستان بر سربازان پاکستانی را بگیرد.

سفیر پاکستان طالبان را تشویق کرد که به یک «ساختار سیاسی فراگیر» تن بدهند. احمد خان، افغانستان را کشوری «متشکل از اقوام و نیروهای سیاسی مختلف» توصیف نمود که به گفته وی، ثبات سیاسی بدون مشارکت آنان به دست نمی‌آید.»

او همچنان اذعان کرد که مشروعیت حکومت طالبان با رعایت مسایل حقوق بشری، به خصوص بازگشایی مکاتب متوسطه برای دختران پیوند دارد.

خبرها
بحث روز
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید