مقام سابق سی‌‌‌‌‌‌آ‌ی‌ای: امریکا از خطر افغانستان غفلت می‌کند

جمعه ۱۴۰۱/۰۶/۱۱

داگلس لاندن، یکی از مقامات سابق سی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آی‌‌‌ای می‌گوید امریکا از خطر افغانستان غفلت می‌کند. او که اکنون استاد دانشگاه جورج تاون است در وب‌سایت «امنیت» نوشت که واشنگتن به جای تکیه کامل بر حملات ورای افق، به برقرار ارتباط مستقیم با طالبان نیاز دارد.

به گزارش میل آنلاین، این مقام پیشین سرویس اطلاعاتی امریکا که گفته می‌شود در عملیات پهپادی علیه ایمن الظواهری، رهبر القاعده در کابل نقش داشته، گفت: «همیشه چیزی برای به دست آوردن وجود دارد که در میدان حضور داشته باشید و با دشمنان خود بدون توجه به نیات آن‌ها صحبت کنید.»

همزمان با ابراز نگرانی‌ آگاهان امور نظامی امریکای از تهدیدات امنیتی گروه‌های ستیزه‌جو در افغانستان، استخبارات امریکا بر این باور است که هر دو گروه القاعده و داعش در افغانستان قصد انجام حملات خارجی از جمله علیه ایالات متحده را دارند.

جو بایدن که به دلیل تصمیم خروج نظامی امریکا از افغانستان مورد انتقاد قرار گرفته، وعده داده است که ارتش و سازمان‌های اطلاعاتی امریکا قادر خواهند بود از طریق عملیات‌های راه دور به جنگ علیه گروه‌های ستیزه‌جو در افغانستان ادامه دهند.

میل آنلاین به نقل از کالین کال، معاون وزیر دفاع امریکا گزارش می‌دهد که این گروه‌های جهادی در حال حاضر فاقد ظرفیت برای انجام این کار هستند. با این حال، او به کنگره امریکا گفته که داعش می‌تواند این توانایی را در حدود ۶ تا ۱۲ ماه افزایش دهد.

فرانک مکنزی، فرمانده پیشین ستاد مرکزی امریکانیز اخیرا گفت که ایالات متحده با خروج از افغانستان توانایی کم‌تری برای نظارت و سرکوب القاعده و داعش دارد.

خبر ورزشی
دیدگاه
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید