روسیه می‌گوید هنوز امریکا برای سفر لاوروف به سازمان ملل ویزا صادر نکرده است

شنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۲

روسیه می‌گوید که برای سفر سرگئی لاوروف، وزیر خارجه‌اش و هیئت همراه او به نیویورک برای شرکت در اجلاس سالانه رهبران جهان در سازمان ملل ۵۶ ویزا درخواست کرده، اما امریکا تاکنون هیچ ویزایی صادر نکرده است.

سفیر روسیه در سازمان ملل از آنتونیو گوترش خواسته است در این زمینه همکاری کند.

واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل این سازمان، صادر نشدن ویزا به دیپلمات‌‌های روسی را «هشداردهنده» خوانده است. در این نامه که از سوی خبرگزاری رویترز مشاهد شده، آمده است که طی ماه‌های گذشته واشنگتن «به طور مداوم از دادن ویزا» به تعدادی از دیپلماتهای روسی برای شرکت در سایر نشست‌های سازمان ملل امتناع کرده است.

یک سخنگوی وزارت خارجه امریکا به رویترز گفت که ایالات متحده تعهدات خود را به عنوان کشور میزبان سازمان ملل جدی می‌گیرد و اما در باره صدور ویزا به دیپلمات های روسی اظهار نظر نکرد.

بر اساس توافقنامه ۱۹۴۷، ایالات متحده ملزم به صدور ویزا برای دیپلمات های خارجی به هدف شرکت در نشست های سازمان ملل است. اما واشنگتن می گوید که می تواند به دلایل «امنیتی، تروریسم و ​​سیاست خارجی» ویزا را رد کند.

یک سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت که ایالات متحده هر ساله صدها ویزا برای نمایندگان فدراسیون روسیه صادر می کند و افزود که «اقدامات غیرقابل توجیه روسیه علیه سفارت ما در مسکو از جمله اخراج اجباری کارکنان محلی و کشورهای ثالث، ظرفیت ما برای رسیدگی به ویزا را محدود کرده است.»

سفیر روسیه در سازمان ملل از گوترش خواست که «یک بار دیگر به مقامات ایالات متحده تأکید کند که باید فوراً ویزای درخواستی را برای همه نمایندگان روسیه از جمله خبرنگاران روسی صادر کنند.»

اری کانکو، سخنگوی سازمان ملل گفت که گوترش و دیگر مقامات ارشد سازمان ملل درباره صدور ویزا به دیپلمات های روسی با مقام های امریکایی در تماس است.
نشست سالانه سران جهان در سازمان ملل قرار است به تاریخ

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

پیشه‌ور - فصل دوم
جهان‌نما
دیدگاه

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید