انستیتوت مطالعات جنگ: طالبان تاجیک تمایلی به جنگیدن علیه جبهه مقاومت ملی ندارند

پنجشنبه ۱۴۰۱/۰۶/۱۷

انستیتوت مطالعات جنگ، یک اتاق فکر مستقر در امریکا می‌گوید که عبدالقیوم ذاکر، مسئول نظامی طالبان برای پنجشیر و اندراب موفقیت چشمگیری در مقابله با جبهه مقاومت ملی نداشته است.

این انستیتوت همچنین می‌افزاید که نیروهای تاجیک‌تبار طالبان تمایل چندانی به جنگیدن علیه جبهه مذکور ندارند.

این اتاق فکر امریکایی همچنین می‌گوید که نیروهای طالبان در پنجشیر متشکل از طالبان پشتون‌تبار از جنوب و شرق افغانستان و طالبان تاجیک از پنجشیر و بدخشان اند.

بر اساس نوشته این انستیتوت، برخی واحدهای طالبان تاجیک در ماه جولای از جنگیدن با جبهه مقاومت خودداری کرده‌اند؛ مسئله‌ای که به باور این انستیتوت باعث بی‌اعتمادی میان واحدهای طالبان تاجیک و پشتون شده است.

این انستیتوت همچنین می‌گوید که انتصاب پی هم فرماندهان جدید از سوی طالبان برای «سرکوب و مهار» جبهه مقاومت ملی نشان می‌دهد که گروه طالبان نگران گسترش فعالیت‌های جبهه مذکور است.

طالبان اخیراً قیوم ذاکر، مسئول پیشین کمیسیون نظامی طالبان را به عنوان مسئول نظامی این گروه در پنجشیر و اندراب منصوب کردند.

انستیتوت مذکور می‌گوید که او با شماری از جنگجویان وفادارش از هلمند برای جنگیدن علیه جبهه مقاومت آمده اما موفقیت چندانی تاکنون نداشته است.

انستیتوت مطالعات جنگ می‌افزاید که فعالیت جبهه مقاومت ملی به رغم فشار طالبان، فراتر از دره‌های اندراب و پنجشیر گسترش یافته است.

در بخشی از نوشته این انستیتوت آمده است: «حملات جبهه مقاومت در ولایت تخار اخیراً با افزایش حملات در ولسوالی‌های تالقان، نمکاب، رستاق، کلافگان و فرخار افزایش یافته است.»

این اتاق فکر امریکایی می‌گوید که نیروهای جبهه مقاومت با نیروهای طالبان در ولسوالی‌های کشم و راغ در ولایت بدخشان درگیر شده و چندین فرمانده محلی طالبان تاجیک در بدخشان در چند ماه گذشته به جبهه مقاومت پیوسته اند.

بر اساس گزارش این سازمان، برخی فرماندهان شبکه حقانی که برای جنگ در پنجشیر و اندراب مستقر شده اند، از فرماندهان منصوب شده از سوی مولوی یعقوب مجاهد، وزیر دفاع طالبان در شبکه‌های اجتماعی انتقاد کرده اند. به باور این انستیتوت، ادامه این روند اختلافات موجود میان شبکه حقانی و طالبان قندهار را افزایش خواهد داد.

انستیتوت مطالعات جنگ در حالی از گسترش فعالیت‌های جبهه مقاومت خبر می‌دهد که پیش از این نیز نشریه امریکایی لانگ وار ژورنال، در بررسی یک سال حکومت طالبان گفته بود که مقاومت علیه این گروه در پنج ولایت شمال و یک ولسوالی ننگرهار افزایش یافته است.

بحث روز
خبر ورزشی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید